İkinci Kasım devrimi

AK Parti Kasım 2002'de ilk kez girdiği seçimden tek başına iktidarla çıkmıştı. 5'inci genel seçimden de yine bir kasım günü zaferle ayrıldı. Oylarını 5 ay gibi kısa sürede 8 puan artırarak yüzde 49'a çıkardı

Giriş Tarihi: 2.11.2015
İkinci Kasım devrimi
3 Kasım 2002'de Anadolu ihtilali yapan seçmen 1 Kasım 2015'te de sandık devrimi yaptı. AK Parti 7 Haziran'da aldığı yüzde 41'lik oy oranını beş ay gibi kısa bir sürede 8 puan artırarak tüm tahminleri alt üst eden bir zafere imza attı. Oyunu yüzde 49'a çıkardı. Böylece 22 Temmuz 2011 seçimlerinde elde ettiği yüzde 49'luk rekorunu yeniledi. 7 Haziran'da 18.8 milyon oy alan AK Parti, bu seçimde oylarını yüzde 20 artırarak, 23 milyona çıkardı. Seçmen istikrar, huzur ve güven istediğini güçlü bir şekilde ortaya koydu. Kazanan yeni Türkiye oldu.

DÜNYA ZAFERİ BÖYLE GÖRDÜ

MUHALEFETE AĞIR DERS

Sandıktan muhalefete ağır bir ders çıktı. Topluma güven veremeyen CHP yüzde 25 oyla yerinde sayarken, 7 Haziran sonrası ülkeyi yönetme sorumluluğundan kaçan MHP, "hayırcı" siyasetin bedelini ödedi, 4 puan birden gerileyerek yüzde 12 oy alabildi. Terörle arasına mesafe koyamayan HDP ise seçmenden tam anlamıyla tokat yedi. Emanet oyları da kaybeden HDP, barajın üstünde güçlükle tutunabildi.

GÜLDÜREN SEÇİM CAPSLERİ

AK PARTİ'YE GÜVEN OYU

Seçmenin 1 Kasım tercihini öncelikle istikrar belirledi. 7 Haziran'da ortaya çıkan koalisyon senaryolarının ülkeye zaman ve enerji kaybettirdiğini gören seçmen, "tek başına iktidar" dedi. Terörle etkin mücadele ve milli birlik, bütünlük isteyen seçmen AK Parti'nin ekonomik vaatlerine de güvenoyu vermiş oldu. Seçmen Ortadoğu'daki ateş çemberi içinde güven adası niteliği taşıyan Türkiye tablosunun korunmasını istedi.

BAHÇELİ VE DEMİRTAŞ'A MESAJ

Sonuçlar, özellikle MHP lideri Devlet Bahçeli ile HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı açıkça hedef alan saldırgan söylemlerinden seçmenin duyduğu derin rahatsızlığı da ortaya koydu. Seçmen, "doğrudan oylarımla ilk defa seçtiğim Cumhurbaşkanının sistem içindeki yerini güç odakları değil, ben tayin ederim" dedi. Erdoğan'ın devlet adamlığı tecrübesinden siyasette mutlaka istifade edilmesi gerektiğini söyledi.

PARALEL KAYBETTİ

Seçimin kaybedeni terör örgütü ve uzantılarıyla birlikte hareket eden odakların yanı sıra Paralel Yapı ve Paralel Yapı'dan medet uman çevreler oldu. Seçmen, legal görünümlü illegal yapıları veto etti ve bu konudaki mücadeleye tam destek verdi. Küresel aktörlerin Türkiye'yi istikrarsızlaştırmaya yönelik operasyonları karşısında Türkiye milli iradeyle dimdik ayakta durduğu mesajını verdi.

AK PARTİ 5 İLDE TULUM ÇIKARDI
AK Parti, 7 Haziran seçimine göre, 47 ilde milletvekili sayısını artırdı. Toplamda 58 yeni milletvekili kazanan AK Parti'nin, hiçbir ilde oy oranı azalmadı. Bu başarıda, 7 Haziran'da sandığa gitmeyen seçmenlerin yanı sıra, HDP ve MHP'ye giden oyların tekrar kazanılması etkili oldu. Çankırı, Düzce, Erzincan, Karabük ve Rize'de tüm vekillikleri kazanan AK Parti, böylece 5 ilde tulum çıkardı. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'daki 17 il, terör ve PKK baskısı istemediğini, oylarıyla ortaya koydu. HDP oyları yüzde 5-15 düşüş yaşanırken, AK Parti'ye destek ise yüzde 10-15 arttı. HDP en fazla oyu Ağrı, Muş, Bingöl ve Bitlis'te kaybetti. AK Parti'nin en çok oy arttırdığı iller ise Iğdır, Bingöl ve Şanlıurfa oldu. 1 Kasım'da büyük yenilgiye uğrayan MHP, 34 ilde toplam 39 vekilliğini kaybetti. HDP de 15 ilde toplam 21 vekil kaybına uğradı.

SIRA YENİ ANAYASADA
Seçmen AK Parti'ye 300'ün üzerinde milletvekili vererek, yeni Anayasa ve Başkanlık sistemiyle ilgili çabalarında ısrarcı olması mesajı verdi. Seçim bildirgesinde yeni anayasa ve başkanlık sistemi olan AK Parti, önümüzdeki dört yıl içinde bu vaatleri yerine getirebilmek için çaba harcayacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İkinci Kasım devrimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN