Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel hesabın sahibi emniyet müdürü çıktı

Paralel hesabın sahibi emniyet müdürü çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret ederek FETÖ propagandası yapan Twitter hesabının Emniyet Müdürü O.K.'ye ait olduğu anlaşıldı. Adliyeye sevk edilen Öztürk Kula'nın bilgisayarına el konuldu

Sosyal medya üzerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği belirlendikten sonra Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hakkında soruşturma açtığı "Prikolna" adlı hesabın Erzurum Emniyet Müdürlüğü'nde 4. Sınıf Emniyet Müdürü olarak görev yapan Asayiş Şubesi'nde Müdür Yardımcısı Öztürk Kula olduğu ortaya çıktı. Aynı kullanıcı hesabıyla farklı sosyal medya sitelerinde de paylaşımda bulunan Kula'nın, Fetullah Gülen propagandası yaptığı belirlendi. Şüphelinin telefon ve bilgisayarına el konulurken, Kula tutuklanması istemiyle adliyeye sevk edildi.

FETÖ PROPAGANDASI

Cihazlar üzerindeki incelemede, şüpheli emniyet müdürünün yaptığı iddia edilen paylaşımlarda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve devlet büyüklerine yönelik hakaret içeren ifadelerin yer aldığı, ayrıca Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) propagandasında bulunulduğu ileri sürüldü. Gözaltına alınan emniyet müdürü, savcılıkça "Cumhurbaşkanı'na hakaret" suçundan tutuklanması istemiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi.

'HABER İÇİN AÇTIM'
Nöbetçi Erzurum 2. Sulh Ceza Hakimliği'nde ifadesi alınan şüpheli emniyet müdürü, atılı suçla ilgili herhangi bir kastı olmadığını iddia ederek, söz konusu hesabı, haberleri takip etmek amacıyla açtığını öne sürdü. Şüpheli emniyet müdürü, "Twitter hesabını açmak için aldığım mail hesabı, yaklaşık bir yıl önce şifre konusunda zorlanmıştı. Bu durumun olabileceğini düşünüyorum, Cumhurbaşkanı'na karşı bir hakaretim olmamıştır" ifadelerini kullandı.

YURT DIŞI YASAĞI

Hakimlik, şüphelinin üzerine atılı suçlamanın kovuşturmasının Adalet Bakanlığı'nın iznine tabi oluşu, delillerin toplanmış olması, bu aşamadan sonra delilleri karartma ihtimalinin bulunmaması, tutuklamanın bir tedbir olması, üzerine atılı suçun kanundaki yaptırımı, alacağı muhtemel ceza ve bu cezanın infazına ilişkin yasal hükümleri de göz önüne alarak tutuklama talebinin reddine karar verdi. Hakimlik, şüpheli hakkında adli kontrol hükümleri kapsamında yurtdışına çıkış yasağı getirilmesine hükmetti.

İSTİHBARAT SAKLAYAN MÜDÜR TUTUKLANDI
Suriyeli Kürtlerin Türkiye'ye sığındığı dönemde "istihbarat gizlediği" iddiasıyla gözaltına alınan Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü eski İstihbarat Şube Müdür Vekili Emniyet Amiri Mustafa Balcılar, "terör örgütü kurmak ve adına faaliyet göstermek" iddiasıyla tutuklandı. Balcılar, Suriye'deki Kürt gruplarla DAEŞ'in çatıştığı dönemde özellikle Suruç'taki yol kapatma, molotof atma ve silahlı saldırı gibi olaylar sırasında "istihbari bilgileri olağan akışında üstlerine bildirmeyerek çalışmaları baltaladığı" iddiasıyla soruşturma açılmış ve "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ) adına kasten bilgi vermediği" gerekçesiyle açığa alınmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel hesabın sahibi emniyet müdürü çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN