Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Nerede olursa olsun terörle mücadelede tüm şekilleriyle kararlıyız

Türkiye'nin ev sahipliğinde gerçekleşen Liderler Zirvesi dün sonuç bildirgesinin açıklanmasıyla sona erdi. Paris saldırısı sonrası zirve tarihinde ilk kez hazırlanan "Terörizmle mücadele hakkında G20 Bildirisi"nde net tavır ortaya konuldu

Giriş Tarihi: 17.11.2015
Nerede olursa olsun terörle mücadelede tüm şekilleriyle kararlıyız
Türkiye'nin evsahipliğinde gerçekleştirilen Liderler Zirvesi dün açıklanan sonuç bildirisiyle sona erdi. Paris'te 129 kişinin hayatını kaybettiği DAEŞ terör saldırısı sonrası zirve tarihinde ilk kez teröre karşı mücadele için ortak bir bildiri hazırlandı. İşte uluslar arası dayanışma vurgusunun yapıldığı Terörizmle mücadele hakkında G20 Bildirisi"ndeki çarpıcı mesajlar:
Saldırılar, tüm insanlığa yapılan kabul edilemez bir hakarettir. Terör saldırısı kurbanları ve ailelerine en derin başsağlığı dileklerimizi sunuyoruz. Nerede olursa olsun, tüm şekilleriyle terörle mücadelede kararlılık ve dayanışmamızı teyit ederiz.
Terör örgütlerinin yayılması ve terör faaliyetlerindeki kayda değer artış, uluslararası barış ve güvenliğin muhafazasını doğrudan zayıflatmakta; küresel ekonomiyi güçlendirme ve sürdürülebilir büyüme ile kalkınmayı sağlamaya yönelik devam eden çabalarımızı tehlikeye sokmaktadır" denildi.
Hiçbir durumda meşrulaştırılması mümkün olmayan terörizmin her türlü eylem, yöntem ve uygulamasını, bütün biçimleriyle, gerekçesi ne olursa olsun, nerede ve kim tarafından işlenirse işlensin, kesin surette kınıyoruz. Terörizm hiçbir din, milliyet, vatandaşlık veya etnik grupla ilişkilendirilemez. Terörizmi, uluslararası dayanışma ve işbirliği çerçevesinde önlemek ve durdurmak için birlikte çalışma kararlılığımızı uluslararası hukuktan doğan yükümlülükler ve uluslararası sözleşmeler doğrultusunda yineliyoruz.

TERÖRE KARŞI GÜÇLÜ DURUŞ

Terörü finanse eden kanallarla mücadele edilmesi taahhüdü

Terörizme karşı bilgi paylaşımı konusunda işbirliğinin artırılması, teröristlere ait mal varlıklarının dondurulması, terörün finansmanının suç sayılması, Mali Eylem Görev Gücü standartlarının ilgili tüm alanlarda uygulamaya konulması da dahil terörizmi finanse eden kanallarla mücadele edilmesi konusundaki taahhütler sürecek. Teröristlerin, internet de dahil olmak üzere, teknolojiyi, iletişimi ve kaynakları istismar ederek terör eylemlerini teşvik etmelerinin önüne geçilmesi gerekli. Terörizmin doğrudan veya dolaylı cesaretlendirilmesi, terör faaliyetlerinin kışkırtılması ve şiddetin övülmesi engellenmelidir. Şiddete varan aşırıcılıkla mücadele için, gençleri de dahil edecek şekilde sivil toplumu desteklemek ve toplumun tüm üyeleri bağlamında kapsayıcılığı teşvik etmek üzere her seviyede proaktif çalışma ihtiyacının farkındayız.
Büyüyen vahim yabancı terörist savaşçı akımı ve bu akımın kaynak, geçiş ve hedef ülkeler dahil olmak üzere bütün devletlere yönelttiği tehdit nedeniyle kaygılıyız. Bu tehdide karşı, bilgi paylaşımı, seyahatleri saptamak için sınır yönetimi ve uygun cezai müeyyideler oluşturulması da dahil olmak üzere, işbirliğimizi geliştirmek ve gerekli önlemleri almak suretiyle, mücadele etmek ve bu olguyu engellemek için kararlıyız. Küresel havacılık güvenliğini güçlendirmek için birlikte çalışacağız."

'SALDIRI İNSANLIĞA KARŞI YAPILDI'

Liderler Bildirgesi'nde kapsayıcı iş çağrısı vurgusu

G20 Antalya Zirvesi'nin sonuçları, Liderler Bildirgesi ile kamuoyuna duyuruldu.Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve Addis Ababa Eylem Gündemi'nin dahil olduğu 2030 Gündemi'nin, küresel kalkınma çabaları için kapsamlı, evrensel ve iddialı bir çerçeve çizdiğine işaret edilen bildirgede, şu görüşlere yer verildi:
Herkes için kapsayıcı ve sürdürülebilir bir gelecek inşa edilmesine yönelik çabalarımızda kimsenin arkada bırakılmamasının sağlanması için 2030 Gündemi'nin sonuçlarının uygulanmasına kuvvetle bağlıyız. Kalkınma konusundaki diyalog ve angajmanımızın güçlendirilmesi için G20 ve Düşük Gelirli Gelişmekte Olan Ülkeler Çerçevesi'ni onaylıyoruz. Çalışmalarımızın 2030 Gündemi ile uyumlaştırılması için 2016 yılında bir Eylem Planı hazırlayacağız.
Ürettiğimiz, tükettiğimiz ve sattığımız gıdanın tüm boyutlarıyla ekonomik, sosyal ve çevresel sürdürülebilir olmasının sağlanmasına yönelik G20 Gıda Güvenliği ve Sürdürülebilir Gıda Sistemleri Eylem Planı'nı onaylıyoruz. Gıda israfı ve kayıplarının küresel ölçekte azaltılmasını taahhüt ediyoruz.
Kapsayıcı iş çağrısı yoluyla düşük gelirli kişilerin ve toplulukların piyasalara alıcı, üretici ve tüketici olarak katılımları için fırsatlar yaratılması yolunda bütün paydaşların ortak çalışma ihtiyacını vurguluyoruz
Dünyada 1,1 milyar insanın elektriksiz yaşadığının bilinciyle, 'G20 Enerjiye Erişim Eylem Planı'nı onaylıyoruz. G20 Yenilenebilir Enerji Seçenekleri Listesi'ni onaylıyoruz.
BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi'ndeki protokolde kararlılığımızı vurgularız.
Göç krizinde dünyayı külfet paylaşmaya davet ediyoruz.
Türkiye'ye başarılı bir zirveye ev sahipliği yaptığı için teşekkür ediyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nerede olursa olsun terörle mücadelede tüm şekilleriyle kararlıyız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN