RTÜK'ten 'Pes artık' dedirten ceza

RTÜK Üst Kurulu, Sözcü gazetesi sahibi Akbay'ın evindeki kaçak garajı haber yapan aHaber'e İzleme ve Değerlendirme Dairesi'nin 'ihlal yok' raporuna rağmen para ceza kesti. RTÜK'ün "kaçak saray" ifadesini görmezden gelmesi tepki topladı

Giriş Tarihi: 22.11.2015
RTÜK'ten 'Pes artık' dedirten ceza
Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun "aHaber" e yönelik verdiği para cezası "pes artık" dedirtti. Sözcü gazetesi sahibinin kaçak olduğu ortaya çıkan garajı ie ilgili yapılan haberlere ilişkin RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi "ihlal yok" kanaatine varırken, Üst Kurul bu kararı göz ardı ederek, aHaber'e para cezası kesilmesine karar kıldı. Karar, daha önce de olduğu gibi RTÜK'ün CHP, MHP ve HDP kontenjanından seçilen üst kurul üyelerinin oy çokluğu ile alındı. "Kaçak otopark" sözüne ceza kesmek için uğraşan üyeler, medyada hakaret amaçlı sürekli kullanılan"kaçak saray" ifadelerini ise görmezden geldi. RTÜK'ün 30 Eylül tarihli üst kurul toplantısında yine ifade özgürlüğüne darbe vuran skandal bir karara imza atıldı. Sözcü gazetesi sahibi Ertuğrul Akbay'ın "kaçak" olduğu ortaya çıkan garajı ve bununla ilgili belediyenin aldığı yıkım kararına yönelik aHaber'de yayımlanan haberler, RTÜK'ün kestiği cezanın da nedeni oldu.

RTÜK'TEKİ PARALEL YAPI TEMİZLENECEK


AYNI KAFA, AYNI ZİHNİYET
İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığı, aHaber'in herhangi bir hak ihlali yapmadığına ve Sözcü gazetesinin de zaten düzeltme ve cevap hakkını kullanabildiğine işaret ederek, ceza verilmemesi yönünde karar alırken, Üst Kurul bu görüşü bile hiçe saydı. aHaber'e verilen bu ceza her zaman olduğu gibi RTÜK'ün CHP, MHP ve HDP kontenjanından seçilen üst kurul üyelerinin oy çokluğu ile alındı. Daire başkanlığının görüşünü hiçe sayan üyeler, "kaçak garaj" diye haber yapan aHaber'e idari para cezası kesilmesine karar kıldı. Bu karar, aHaber'e ceza verilmesini savunan kişiler, kurula "en yaşlı üye" sıfatıyla başkanlık eden MHP kontenjanından seçilen üye Arif Fırtına ile üst kurul üyeleri yine MHP kontenjanından gelen Esat Çıplak, CHP kontenjanından gelen İsmet Demirdöğen ve Süleyman Demirkan ile HDP kontenjanından seçilen üye Ersin Öngel oldu. aHaber'e 56 bin 71 lira para cezası kesildi.

Medya tarihine kara bir leke

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
RTÜK'ten 'Pes artık' dedirten ceza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN