Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel Yapı’nın ABD’deki para trafiğine mercek

Giriş Tarihi: 24.11.2015
Paralel Yapı’nın ABD’deki para trafiğine mercek
Fetullahçı Terör Örgütü'nün ABD'de eğitim adı altında yürüttüğü ticari faaliyetlere yönelik büyük operasyon için düğmeye basıldı.

ERDOĞAN'IN DESTEĞİYLE...
İki ülke arasındaki terörün finansmanı ile mücadelede işbirliğinin çerçevesi de genişletildi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın G20 Zirvesi'nde FETÖ örgütüne yönelik ABD Başkanı Barack Obama'ya verdiği mesajlarda bu konuda etkili oldu. ABD Gelir İdaresi (IRS) istihbarat bilgileri ışığında paralel yapı bağlantısı tespit edilen Türk şirketlerinin Amerika'daki hesap bilgilerini Türkiye ile paylaşacak. Bu girişimle hesap sahibinin adı, adresi, hesap numarası, hesap bakiyesi, yapılan ödemeler gibi ayrıntılar Türkiye'ye bildirilerek, paralel yapının Amerika'daki para trafiği kıskaca alınmış olacak. Örgütle ilişkisi olabilecek, kaynağı ticari faaliyetle izah edilemeyen para hareketleri bu sayede takibe alınacak.

PARALEL POLİSLERİ CIA AJANLARI EĞİTTİ

OTOMATİK BİLGİ PAYLAŞIMI

IRS'nin bilgi paylaşımı ile Gelir İdaresi Başkanlığı paralel yapıyı finanse eden şirketlerin izini çok daha rahat sürebilecek. Türkiye-ABD arasında imzalanan "Genişletilmiş Bilgi Değişimi Yoluyla Uluslararası Vergi Uyumu Anlaşması" ile istihbarat paylaşımı ve paralel yapı ile mücadeleye destek sağlanacak. Şirket bilgi değişiminde de "otomatik" bilgi paylaşımına geçilerek, örgütün paravan şirketler üzerinden para transferinin önüne geçilecek. Böylece birçok eyalette eğitim adı altında faaliyet gösteren şirketlerin hesap bilgilerine Maliye kolayca ulaşabilecek.

FETÖ'NÜN DİNLEDİĞİ İSİMLER


EĞİTİMDE KÜÇÜLÜYORLAR

Yetkililer, Türkiye içinde eğitim hizmeti şemsiyesi altında örgütlenen meslek, ticaret örgütlerine yönelik operasyonların devam edeceği mesajını verirken, "Amerika'dan bu desteğin gelmesi önemli. Türkiye'deki operasyonların ardından Brüksel gibi AB merkezlerinde, Amerika'da çalışmalara yoğunlaştıkları biliniyor. Ülke içinde eğitim faaliyetlerinde ciddi şekilde küçülmeye gittiler, yurt dışında da maliyetleri yüksek okulların faaliyetlerini durdurmaya başladıkları bilgisi geliyor. Ancak önemli noktalardaki eğitim kurumlarını ellerlinde tutuyorlar. Küresel güçlerden gelecek bilgi akışı mücadeleyi de kolaylaştıracak" tespitini yaptı.

FETÖ ÜYELERİNE ALMAN KALKANI DEVREDE

İLK İMZALAR 3.5 AY ÖNCE ATILMIŞTI
Anlaşma 30 Temmuz 2015'te Türkiye adına Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk ile ABD adına Büyükelçi John R. Bass tarafından imzalanmıştı. Bu anlaşma ile vergi kayıp ve kaçağı ile etkin şekilde mücadele edilmesi amaçlanıyor. Anlaşma uyarınca taraflar, düzenli bilgi değişiminde bulunacaklardır. Türk ve ABD'li finans kuruluşlarındaki hesap sahiplerine ilişkin belirli bilgiler iki ülke arasında karşılıklı olarak değişime tabi tutulacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel Yapı’nın ABD’deki para trafiğine mercek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN