Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ya ilk uyarıyı 3 Ekim'de yapmıştı

ile arasında NATO ve BM'nin de müdahil olduğu uçak düşürme krizin öncesinde yapılan görüşmeler ortaya çıktı. Türkiye, yaklaşık iki aydır Suriye'de Esed adına bombardıman yapan Rusya'yı Ekim ayından beri tam 5 kez uyardı.

Giriş Tarihi: 24.11.2015 20:06 Güncelleme Tarihi: 24.11.2015 21:24
Türkiye Rusya'ya ilk uyarıyı 3 Ekim'de yapmıştı
Türk eden Su 24 tipi Rus uçağı '5 dakika içerisinde 10 kez ikaz edilmesine rağmen' ihlale devam edince Hatay Yayladağı bölgesinde iki F-16 tarafından vurularak düşürüldü. Genelkurmay Başkanlığı söz konusu uçağın tamamen angajman kuralları çerçevesinde düşürüldüğünü açıkladı. 'nin bu kuralı uygulayacağını daha önce Rus yetkililere 5 kez bildirdiği öğrenildi. İlki 3 Ekim'de yapılan görüşmeler 15 Ekim'e kadar sürdü.

RUS UÇAĞI VURULMASAYDI...

HAVA SAHAMIZI İHLAL EDİYOR

'nın yaklaşık iki aydır Suriye'de Esed adına bombardıman yapması üzerine harekete geçen Türkiye, Ekim ayının başından beri Rus yetkililer ile Ankara'da tam beş kez görüşme yaptı. Rus askeri heyeti ile yapılan görüşmelerde Suriye'de çözümün yanı sıra askeri konular da ele alındı. Görüşmede en dikkat çeken konu ise Rusya uçaklarının Türk Hava Sahası'nı ihlal etmesiydi.

SURİYE SINIRINDA UÇAK DÜŞTÜ

PUTİN'E DE İLETİN MESAJI

Dışişleri Bakanlığı binası ve Genelkurmay Karargahı'nda yapılan görüşmelerde Türk Hava Sahası'nın ihlal edilmesi halinde angajman kurallarının mutlaka uygulanacağı Rus yetkililere net bir şekilde iletildi. Türkiye, bu husustaki kararlığının Putin yönetimine mutlak suretle iletilmesini de istedi.
Türk ve Rus yetkililerin Türk Hava Sahası'nı ihlali konusunda yaptıkları görüşmelerin tarihleri ise şöyle;

10 SORUDA UÇAK KRİZİ


03 Ekim 2015
tarihinde Rusya Ankara Büyükelçisi ile Dışişleri Bakanı Müsteşar Vekili Ahmet Muhtar Gün Dışişleri Bakanlığı'nda görüştü.

05 Ekim 2015 tarihinde Rusya Ankara Savunma Ataşesi ile Genelkurmay Karargahı'nda görüşüldü.

06 Ekim 2015 tarihinde Rusya Ankara Savunma Ataşesi ile Genelkurmay Karargahı'nda görüşüldü.

TSK'DAN FLAŞ RUS UÇAĞI AÇIKLAMASI

07 Ekim 2015
tarihinde Rusya Ankara Büyükelçiliği Siyasi Müşteşar Vekili Alexander Kantemirov ile Genelkurmay Karargahı'nda görüşüldü

15 Ekim 2015 tarihinde 9 kişilik Türk askeri heyet, Rusya Heyeti ile daha sonra 12 kişilik bir başka Türk askeri heyet ile Genelkurmay Karargahı'nda görüştü.

Kaynak: Yeni Şafak

BMGK'DAN FLAŞ TÜRKİYE AÇIKLAMASI

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye Rusya'ya ilk uyarıyı 3 Ekim'de yapmıştı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN