Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan: Bunu söyleyenlere yazıkları olsun

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Külliye'de Muhtarlar Buluşması'nda konuştu. Erdoğan "Şimdi deniyor ki Türkiye DAEŞ'ten petrol alıyor. Bunu yetkililer söylüyor. Yazıklar olsun" dedi.

Giriş Tarihi: 26.11.2015 13:16 Güncelleme Tarihi: 26.11.2015 15:30
Erdoğan: Bunu söyleyenlere yazıkları olsun

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne hoşgeldiniz. 15. muhtarlar toplantısı ile sizinle birlikteyiz. Ülkemizdeki muhtarların tamamıyla bu şekilde bir araya gelmeyi hedefliyoruz. Muhtarlarla buluşmamız sadece hasret gidermekten ibaret değil.

Bu şekilde milletimizin tamamıyla ülkemizin ve dünyanın meselelerini istişare ediyoruz.

"BAŞKALARI İÇİN BATAKLIK OLABİLİR..."

Bugünlerde de ülkemizde Suriye krizi konusu var. Suriye'ye atılan her bombanın yol açtığı tahribatı kendi yüreğimizde hissediyoruz. Daha önce Bosna'da yaşananlar için ne hissediyorsak Suriye için de aynı şeyi hissediyoruz. Başkaları için bataklık olabilir ama bizim için unutulmaz tarihi yerlerdir. Bizim için kadim tarihimizin en değerli unsurlarıdır.

Milletimizin ve coğrafyamızın bu köklü geçmişini bilmeyenler bizim samimiyetimizi anlamayabilir. Buradaki hassasiyeti anlamıyor. Ortadoğu'daki yürütülen politikalarda Türkiye'nin durumu bu diyorlar. Anlamıyorlar. Bunlar damdan düşenler değil. Onlar sadece bizim siyasi partimizin menfaati nedir bunun hesabını yaparlar.

AYNI İHLAL YAPILSA FARKLI DAVRANMAYIZ

Biz Bayırbucak Türkmenleriyle, Esed rejimine karşı savaşan ılımlı muhalifleri destekliyoruz ve desteklemeye dveam edeceğiz. Aynı ihlal bugün yapılsa Türkiy eyine aynı karşılığı vermek durumundadır.

"BU GÜRUH SON OLAYDA KARAKTERİNİ ORTAYA AYNEN KOYMUŞTUR"

Suriye sınırında yaşanan son olayda bu güruh karakterini ortaya aynen koymuştur. Kendilerini çoğunluğun üzerinde gördüklerini ifade etmek istiyorum. Biz milletimizin bize verdiği yetki çerçevesinde tarihimize karşı sorumluluklarımızı yerine getirdik. Suriye'deki kardeşlerimizin yanlarında olmayı sürdüreceğiz. Daha önce Afganistan'da oynana senaryonun şimdi Irak ve Suriye'de devreye sokulduğunu biliyoruz.

'DAEŞ'ten petrol alınıyor' iddialarına sert yanıt


"DAEŞ'LE TÜRKİYE'DEN BAŞKA CİDDİ OLARAK MÜCADELE EDEN ÜLKE YOKTUR"

Ilımlı grupları hedef alanların gayesi ortadadır. Bu örgütü bahane ederek bölgeyi dizayn etmenin peşinde olanların asıl yüzlerini görmüş olacağız. DAEŞ'le Türkiye'den başka ciddi olarak mücadele eden ülke yoktur. Ülkemizin DAEŞ'le ilgili tutumu öteden beri nettir. Biz bu konuda en çok zararı gören ülkeyiz. Bugüne kadar DAEŞ saldırılarında 140 vatandaşımızı kaybettik. Örgüte karşı kesintisiz bir mücadele yürüttük. Sınırlarımızdaki akaryakıt kaçakçılığı neredeyse bitirilme aşamasına geldik.

Lazkiye ve kuzeyi Bayırbucak Türkmenlerinin olduğu bölgede DAEŞ yoktur. Kimse bizi ve dünyayı aldatmasın. Burada bombardımanlar neticesinde 300'ü aşkın Bayırbucak Türkmeni ölmüştür ve oradan Türkmenler artık bizim sınırlara doğru sığınmaya çalışıyorlar.

Dün de iki tane insani yardım götüren TIR bombalanmak suretiyle yandı. 3 kişi şehit oldu. Dünyaya biz DAEŞ'le mücadele ediyoruz diyorlar. Siz sadece Lazkiye'nin kuzeyini boşaltmak için Türkmen kardeşlerimizi öldürüyorsunuz. Biz Türkiye olarak ilkeli bir duruş sergileyerek DAEŞ'e de Esed rejimine de karşı olduğumuzu ifade ediyoruz.

"İSPAT EDEMEZSENİZ MÜFTERİ OLMAKLA SIFATLANDIRIRIM"

DAEŞ'ten Türkiye petrol alıyor diyorlar. Yetkili makamlarda olanlar bunu söylüyor, çok ayıp. Yazıklar olsun. Biz en büyük ithalatı Rusya'dan yapıyoruz. İkinci derecede İran'dan yapıyoruz. Azerbaycan'dan alıyoruz. Kuzey Irak'tan alıyoruz. Bu ülkeye kimse iftira atamaz. Aksi halde ben onları müfteri olmakla sıfatlandırırım. DAEŞ Esed'e satıyor Esed'e. Destek verdiğiniz Esed'le konuşun. Biz bu noktaya gelmek istemezdik.

Ben buradan bize söz söyleyen ülkelere soruyorum. Siz DAEŞ'le mücadele için ne yaptınız? Guta'da kimyasal silahlarla 1500 masumu katleden muhalifler midir? 380 bin insanı konvansiyonel silahlarla öldüren muhalifler midir? 55 bin fotoğrafla belgelenen 11 bin kurban kimin eseridir? Tüm bunların sorumlusu Esed rejimidir.

"O ZAMAN ONBİNCERLERCE İNSANI ÖLDÜREN ESED YOKTU BENİM KARŞIMDA"

Aramız olumlu iken görüşmelerimizi soruyorlar. O zaman diktatör değil miydi diyorlar. O zaman onbinlerce insanı öldüren Esed yoktu benim karşımda. PYD de aynı YPG de aynı, PKK aynı Boko Haram aynı Şebab aynı. Paris'te öldürülenler için, Ankara'daki kayıplarımız kadar yüreğimiz yandı. Biz aynı hassasiyeti Suruç'ta da gösterdik ve bunları sürekli dillendirdik.

BİZİM RUSYA İLE STRATEJİK ORTAKLIĞIMIZ VAR AMA...

Hatay'da yaşanan hadisenin bu çerçevede değerlendirilmesi gerekiyor. Bu Rusya'yı hedef alan bir olay değildir. Türkiye kara ve hava sahalarının güvenliği konusunda teyakkuz halindedir. Angajman kurallarımız gereği ülkemiz sınırlarının ihlaline anında karşılık veriyoruz. Daha önce buna benzer olayları yaşadık. Salı sabahı da milliyeti belli olmayan bir uçağın sınırımızı ihlal etmesi üzerine bu kurallar getirilmiştir. 5 dakikada 10 uyarı yapılıyor. Bu olay bizi ziyadesiyle üzmüştür. Biz kimsenin burnu kanamasın diye uğraşıyoruz. Buna rağmen Rusya tarafından yapılan açıklamaları ve konuyla ilgisi olmayan alanlarda tepkileri üzüntü ile takip ediyoruz. Bizim Rusya ile stratejik ortaklığımız var ama bizim bu birlikteliğimiz dayanışmayı gerektirir. Birbirimizi bu anlamda tehdit etmeyi gerektirmez. Kaldı ki milleyeti belli olmayan uçakların bizim hava sahamızı ihlal etmesi artık tabii ki bir güvenlik nedeniyle atılmış bir adımdır.

PUTİN'İN 'TÜRKİYE İSLAMLAŞTIRILIYOR' AÇIKLAMASINA TEPKİ

Suriye'de Rusya konusunda anlaşamıyor olmamız başka bir şeydir, angajman kurallarımızı uygulamamız başka şeydir.

Biz Esed rejimine karşı ılımlı muhalif grupları destekliyoruz. Ne Rusya'ya ne de doğrudan başka ülkeye karşı askeri operasyon söz konusu değildir. Türkiye 1 Kasım'da tarihi önemli bir seçim yaşadı. 7 Haziran'dan sonra ortaya çıkan ve ülkeyi tehdit eden manzara 7 Haziran'da ortadan kalktı.

Bir idarecinin Türkiye'yi İslamlaştırma gibi bir amacı var diye açıklama yapılabilir mi? Türkiye'nin yüzde 99'u Müslüman. Ben kalkıp da Rusya için Rusya'yı yönetim Hıristiyanlaştırma gayreti içerisindedir diyebilir miyim? Camların çerçevelerin indirilmesi doğru bir yaklaşım mı? Fanatiklere, aşırı uçlara hep karşı durmuşuzdur. Biz bunları çok da önemsemiyoruz. Aramızdaki bazı projeler durdurulabilir. Bu yakışıyor mu? Bu hataların karşılıklı olarak giderilmesi lazım.

Suriye olayını daha önce de defaatle aramızda görüşmüşüz ama ardından böyle bir şey olması bizi üzmüştür.

"YENİ HÜKÜMETİN ÜLKEMİZE HAYIRLI OLMASINI TEMENNİ EDİYORUM"

Bir kez daha yeni hükümetin ülkemize hayırlı olmasını Allah'tan temenni ediyorum. Türkiye arka arkaya gelen 4 seçimin ağır yükü altında kaldı. Bu sürecin yatırımlarda bizi hedeflerimizin gerisinde bıraktığını da kabul edelim. Özellikle 7 Haziran sonuçları herkesi tedirgin etmişti. Hiç kimsenin koalisyon ihtimaline razı olmadığını hep birlikte yaşadık ve gördük. Artık yeniden 2023 hedeflerine odaklanmamız gerekiyor. Yeni bir yapının oluşmasını Türkiye adına kazanç olarak görüyorum.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan: Bunu söyleyenlere yazıkları olsun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN