Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Savcı açığa alındı

İstanbul Eski Jandarma Komutanı Albay Hüseyin Kurtoğlu'nun general yapılmasını engellemek için kurulan tuzak ile ilgili HSYK soruşturmasında bir savcı daha açığa alındı.

Giriş Tarihi: 1.12.2015 14:06 Güncelleme Tarihi: 1.12.2015 14:11
Savcı açığa alındı
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2. Dairesi, eski İstanbul İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Hüseyin Kurtoğlu ile 5 subayın, bir tutuklunun hürriyetini kısıtladıkları iddiasıyla mahkum edilmesi olayına adı karışan dönemin Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Mazlum Bozkurt'u açığa aldı. Açığa alma talebi HSYK Başmüfettişi Yunus Nadi Kolukısa'dan geldi.Bilindiği gibi daha önce de Hüseyin Kurtoğlu ile ilgili yerel mahkeme kararını veren Silivri Adliyesi'nden 2 savcı ve 1 hakim de açığa alınmıştı. Albay Kurtoğlu hakkındaki hukuksuz karar Yargıtay tarafından sonradan bozulmuş, yerel mahkeme de beraatine karar vermişti.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Babası öldüğü için Silivri Cezaevi'nde kendisine izin verilen tutukluya iznini kullandırmadıkları gerekçesiyle jandarma görevlileri hakkında 2011 yılında dava açıldı.

Silivri 2. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davada, Kurmay Albay Hüseyin Kurtoğlu ile görevi sırasında birlikte çalıştığı 5 personel, "kamu görevinin sağladığı nüfuzu kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçundan mahkum edildi.
Temyiz edilmesi üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 14. Ceza Dairesi, kararı onadı.
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının karar düzeltme istemi üzerine dosyayı yeniden görüşen ve farklı heyetle toplanan Yargıtay 14. Ceza Dairesi bu kez kararı bozdu.

Yargılama sürecinin ardından, Kurmay Albay Kurtoğlu ve subaylar hakkında dava açan eski Silivri Savcısı Mehmet Kurt ile kararı veren eski Silivri 2. Asliye Ceza Mahkemesi hakimleri Zühal İşgören ve Ahmet Türkeri hakkında şikayette bulunuldu.
Ayrıca, yerel mahkeme kararını onayan Yargıtay üyeleri ve onama istemli tebliğname hazırlayan Yargıtay Cumhuriyet Savcısı da HSYK'ya şikayet edildi.

İddialarla ilgili HSYK Başmüfettişliği tarafından hazırlanan ön raporu değerlendiren HSYK 2. Dairesi, eski İstanbul İl Jandarma Alay Komutanı Kurmay Albay Hüseyin Kurtoğlu ve 5 subayı mahkum eden savcı ve 2 hakimi tedbiren görevden uzaklaştırdı.

HSYK 2. Dairesi, cezayı onayan Yargıtay 14. Ceza Dairesi'nin 4 üyesi ile onama istemli tebliğname hazırlayan Yargıtay Cumhuriyet Savcısı hakkında da suç duyurusunda bulundu.

Yerel mahkeme kararını onayan Yargıtay 14. Ceza Dairesi üyeleri ve Yargıtay Cumhuriyet Savcısı hakkındaki suç duyurusuna ilişkin yazı Yargıtaya gönderilecek. Yargıtay üyeleri hakkındaki iddiaları, Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu ele alacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Savcı açığa alındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN