Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye Paris'te istediğini aldı

Giriş Tarihi: 3.12.2015
Türkiye Paris'te istediğini aldı

Türkiye, Erdoğan'ın Paris'teki ikili görüşmeleriyle Rusya ile yaşanan krize ilişkin istediği desteği aldı. Desteğin en büyük nedeni Rusya'nın oluşturduğu tehlike...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İklim Konferansı kapsamında Paris'te gerçekleştirdiği temasların kodlarına SABAH ulaştı. Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından gerçekleşen kritik toplantıda tüm müttefiklerinden Türkiye'ye tam destek gelirken Cumhurbaşkanlığı kaynakları "İstediğimizi aldık" yorumunu yaptı. Türkiye'nin Avrupa ve ABD nezdinde haklılığını pekiştirdiğini vurgulayan kaynaklar, Rusya'nın ise muhataplarından diplomatik dille soğukkanlı tutuma dönmesi uyarısı aldığını belirtti. İşte ABD ve AB ülkelerini Türkiye'yi destekleme nedenleri:

ABD KONGRESİ'NDEN TÜRKİYE'YE DESTEK

ETKİLİ SUNUM:
Cumhurbaşkanı Erdoğan tüm görüşmelere Genelkurmay Harekat Başkanı Korgeneral Bahadır Köse ile girdi. Rus uçaklarının ihlali liderlere belgelerle anlatıldı. Erdoğan, muhataplarına Rusya'nın daha önceki ihlallerini, Türkiye'nin uyarılarını anlattı. Karadeniz ve farklı yerlerde de benzer ihlallerin ısrarla devam ettiğini, müdahalenin angajman çerçevesinde gerçekleştiğini vurguladı. Düşmanca bir tavır olmadığını net ortaya kondu.

TACİZ VE İHLALLER: İskandinav ülkeleri kendi sınır ve hava sahalarında Rusya'nın uzun yıllardır benzer tacizleri tüm uyarılara rağmen sürdürdüğünü belirterek Türkiye'ye destek oldu. Bazı önemli AB ülkeleri de Rusya'nın Suriye politikasının yanında askeri alanda izlediği politikaların, hava ve deniz saha ihlalinin, diplomatik nezaketten uzak tavırlarının huzursuz ettiğini vurguladı.

AB'YE DE TEHDİT: Suriye'de izlediği politikalarla 350 bin kişinin ölümüne neden olan Esad rejimine can suyu veren Rusya lideri Putin'in, Akdeniz'e en etkili savaş gemilerini göndermesi ve son olarak da S-400 füzelerini Lazkiye'ye konuşlandırması, bu bölgede DAEŞ terör örgütüne karşı operasyon yapan ülkeleri rahatsız etti. Başta Fransa olmak üzere birçok Avrupa ülkesinin Rusya'nın izlediği politikalara karşı olduğu öğrenildi. Koalisyon ülkelerinin, Rusya'nın Akdeniz'de tansiyonu yükselteceği düşüncesini taşıdığı ifade edildi.

UKRAYNA TECRÜBESİ: Erdoğan, S-400 füzelerinin konuşlandırılması başta olmak üzere tüm hamlelerin Suriye planının bir parçası olduğunu ve koalisyonu tehdit ettiğini söyledi. Avrupa'nın yaşadığı Ukrayna tecrübesi Erdoğan ile bu konuda hemfikir olunmasını sağladı. Rusya, Avrupa'nın tüm uyarı ve diplomatik çabalarına rağmen Ukrayna'ya müdahale etmiş, Kırım'ı ilhak etmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye Paris'te istediğini aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN