Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Göğsümüzden hançerlendik'

Giriş Tarihi: 5.12.2015
'Göğsümüzden hançerlendik'

Başbakan Davutoğlu: "Türkiye, Rusya'yı arkadan hançerledi" demek yanlış. Biz de "Hava sahamızı ihlal eden uçak kim olursa olsun bizi göğsümüzden hançerlemiştir" deme hakkına sahip oluruz

Başbakan Ahmet Davutoğlu dün resmi ziyaretlerde bulunduğu Bakü'de Azerbaycan Diplomasi Akademisi'nde, "Küresel Sınamalar Karşısında Türkiye-Azerbaycan Stratejik Ortaklığı" başlıklı bir konuşma yaptı.
YANINDAYIZ: Kim Suriye halkını bombalarsa bombalasın, kim Suriye'ye dönük bu derece yanlış politikalar uygularsa uygulasın, Suriye halkının yanında olacağız.
İKİ BÜYÜK HALK: Rus halkına dönük olarak en ufak bir tereddüt, kaygı veya olumsuz hissiyat içinde değiliz. Türkler ve Ruslar Avrupa ve Asya tarihini birlikte şekillendirmiş iki büyük halk. Rusya halkı onurlu bir halktır, saygı duyuyoruz. Ama Türk halkı da onurlu bir halktır ve saygı duyduğu halklardan saygı görmeyi bekler.

"Türkiye-Suriye sınırı sadece bu iki ülkeyi ilgilendirir"


TÜRKİYE-SURİYE SINIRI: Türkiye-Suriye sınırı Türkiye- Rusya sınırı değil. Türkiye-Suriye sınırı Rusya-Suriye sınırı da değil. Türkiye-Suriye sınırı Türkiye-Suriye sınırıdır ve sadece bu iki ülkeyi ilgilendirir. Bu çerçeveden baktığımızda son dönemde tırmanan retoriği, söylemi ve Rus liderlerin, Rus basının, Türkiye'ye karşı bir iftira kampanyasına yönelmiş olmasını kabul etmemiz mümkün değildir. 15 gün önce zikretmediğiniz "Türkiye DAEŞ'e destek oluyor" gibi iddialarla soğuk savaş dönemini andıran kampanyaları birbirimize karşı kullanmayalım.

RUSYA PUTİN'E KARŞI AYAKLANDI

İHLAL ETMEDİK: Biz kimsenin sınırını ihlal etmedik. Rusya'ya veya herhangi bir ülkeye ofansif müdahalede bulunmadık, ama bizim sınırımız ihlal edildi. Gözümüzün önünde Türkmen Dağı'ndan Türkmenler katledilirken, biz sabırla bekledik. Ama bizim üzerimizde ihlal yapıp oradaki masum insanların bombalanmasına da ne vicdanımız ne tarihimiz ne de ahlakımız müsaade eder.
DİYALOĞA AÇIĞIZ: Olayı, oluş seyrinden çıkararak sanki "Türkiye, Rusya'ya saldırıda bulunmuş, Rusya'yı arkadan hançerlemiş" gibi bir argüman kullanmak doğru değil. O zaman biz de "Hava sahamızı ihlal eden uçak kim olursa olsun bizi göğsümüzden hançerlemiştir" deme hakkına sahip oluruz. Bütün provokatif açıklamalara rağmen defaatle ve tekrar tekrar her türlü diyaloğa açık olduğumuzu söyledik. Dün, Dışişleri Bakanımız da Rus Dışişleri Bakanı ile bir görüşme gerçekleştirdi. Bu anlamda da bazı somut teklifler de söz konusu oldu.

'PSİKOLOJİK DURUMU KONTROL ETMELİYİZ'
Başbakan Davutoğlu, Azerbaycan ziyareti dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Davutoğlu şunları söyledi:
Bu tür krizleri tırmandıran bir gerçek, bir olgusal, bir de psikolojik boyut var. Bazen psikolojik boyutu olgusalın çapını aşar. Böyle bir durumla karşı karşıyayız. Sınırı ihlal eden Rus uçağı uyarılara rağmen tutumunu değiştirmediği için, Rusya uçağı olduğu bilinmediği anda düşürüldü. Bu öyle bir psikolojik durum doğurdu ki her gün yeni açıklamalarla derinleşiyor. Önce psikolojik durumu kontrol etmek, çıkmak lazım.
Suriye'nin kantonlaşmasına prensip olarak olumlu bakmayız. Etnik temelli kantonlaşmalar etnik grupları uzaklaştırır. Aksine birbirlerine yakınlaşmalı. Ortadoğu'da sınırları sarsmak isteyenler kantonlaşmaya sıcak bakıyor.
(İncirlik) İngilizler'in kararı var, gerekirse kullanabilir. Almanya'dan da uçak takviyesi geliyor. Merkel ile telefon görüşmesinde konuları ele aldık. İncirlik, Türkiye-NATO sınırı, güvenlik sınırı haline dönüştü.
İran, Rusya Suriye'de, "Yabancı savaşçı istemiyoruz" diyen ülkeler orada. "Kimse müdahale etmesin" diyenler müdahale ediyor. Türkiye, kendi güvenliğini ilgilendiren durum olunca tek başına yapmamız gereken olay olursa tereddüt etmez.

ARKADAŞINA GÖNDER
'Göğsümüzden hançerlendik'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN