Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başika Karargahı

Giriş Tarihi: 7.12.2015
Başika Karargahı

Türkiye kimsenin ruhu duymadan Kuzey Irak'a çıkarma yaptı. 8 bin asker ve 140 zırhlı aracı Musul'un kuzeyindeki Başika'ya konuşlandırdı. 30 bin asker için yapılan karargahı bir tek TAKVİM görüntüledi

Türkiye'nin Suriye sınırında adeta 3. Dünya Savaşı yaşanırken, ortalığı karıştıran DAEŞ unsurunun bitirilmesi için Türk askeri sahaya indi. 2 yıldır Musul'da Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'ne bağlı asker ve gönüllüleri eğiten Türk askeri önceki gün 6 bin kişilik birlikle Musul'un 30 km kadar kuzeyindeki Başika'ya gitti. 140 zırhlı aracın da götürüldüğü sevkiyattan dünyanın haberi olmazken, dün 2 bin asker daha bölgeye ulaştı.

BİR KAMP DA ZELİKAN'DA
Takvim'in elde ettiği bilgilere göre bölgeye giden asker, Başika'ya dev bir operasyon merkezi oluşturdu. Mescitten hamama, onarım kademelerinden komuta merkezlerine kadar inşa edilen karargah 30 bin askeri barındıracak şekilde kuruldu. Bölgeye 25 tank, 13'ü askeri 37 otomobil, 18 küçük zırhlı araç, 14 büyük zırhlı araç ve çok sayıda ambulans, su tankeri, kamyon ile iş makinesi gönderildi. TAKVİM'in, bölgesel haber ajansı RUDAW'dan elde ettiği görüntülere göre iş makineleri ve kamyonlar, karargahın genişletilmesi için gün boyu çalıştı. Başika'ya inşa edilen dev karargahın dışında Zelikan'da da bir kamp oluşturulduğu bilgisi elde edildi.

ASKER SAYISI 30 BİNE ÇIKACAK
Sınırı geçen tank ve askeri araçlardan bir kısmının zırhlı birlik askerleri ile birlikte Bamarni'de olduğu belirlendi. Bolu Dağ Komando Birliği'nden bölgeye sevk edilen bazı askerler ise sınırdaki Kanimasi'de mevzilendi. Buradaki komandoların PKK'nın sınır geçişlerine karşı konuşlandırıldığı öğrenildi. Kuzey Irak'a gönderilen 8 bin askerden Bordo Bereli birliklerin Erbil, Zaho, Dohuk, Batufa, Süleymaniye ve Amadiye'de de irtibat timi olarak bulunduğu belirtildi. Bölgedeki Türk askeri sayısının ise yakın dönemde 30 bine yükseleceği öğrenildi.

DAEŞ 10 KM ÖTEDE
Merkezi DAEŞ'in işgalinde olan Başika, Musul'un kuzeydoğusunda, DAEŞ mevzilerine 10 kilometre mesafede bulunuyor. Başika'nın çevresi ve kente nazır yükseltileri ise Peşmerge Güçleri'nin kontrolünde. İlçede Ezidi ve Şebek Kürtler'in yanısıra Süryaniler ve Araplar da yaşıyor. DAEŞ, Başika'nın adını Haziran 2014'te ele geçirdikten sonra "Dua" olarak değiştirmişti.

HAYDAR ABADİ BİZZAT İSTEDİ
Musul eski Valisi Esil Nuceyfi, Türk askerinin Irak Başbakanı Haydar Abadi'nin bizzat talebi üzerine Başika'ya geldiğini ve Musul operasyonu için hazırlık yapıldığını söyledi. Haydar Abadi, askeri sevkiyat üzerine yaptığı yazılı açıklamada, "Irak Hükümeti'ne bilgi vermeden geldiler. Türkiye'den herhangi bir güç talebinde bulunmadık" demişti. Ancak Nuceyfi, Türk askerinin bizzat Irak Başbakanı Haydar Abadi'nin talebi üzerine bölgeye geldiğini söylerken, "20 gün içinde önemli gelişmeler olacak" diye konuştu.

ABD BİLGİMİZ VAR
ABD Savunma Bakanlığı, Kuzey Irak'a yapılan çıkarma için "Bilgimiz yok" demişti. Dün ise Koalisyon Güçleri komutanlarından biri "Türk Ordusu bilgimiz dahilinde Musul'a gitti. Askerler Musul'u kurtarma operasyonunda görev yapacak" diye konuştu.
KAYNAK:TAKVİM
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başika Karargahı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN