'dan 'ya yanıt

Giriş Tarihi: 8.12.2015 20:07
Bilal Erdoğan'dan Rusya'ya yanıt

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oğlu , 'nın yüksek tirajlı lerinden 'nın sorularını yanıtlayarak, 'nın 'Erdoğan'ın oğlu 'ten gemilerle Ceyhan limanı üzerinden ihracatı yapıyor' yaftalarına açıklık getirdi.

'nın yüksek tirajlı lerinden , Johns Hopkins Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler alanında doktora eğitimini tamamlamak üzere Bologna kentinde bulunan ile mülakat yaptı. Erdoğan, 'nın, Türk hava sahasını ikazlara rağmen ihlal eden uçağının düşürülmesinin ardından kendisi ve Türkiye aleyhine yaptığı propagandadan eğitimine kadar merak edilen sorulara yanıt verdi.

Moskova'nın, kendisinin ile ihracatı yaptığı iddiaları sorulan Bilal Erdoğan, "Bazı şeyleri nasıl düzeltebilirsiniz bilmiyorum. Kremlin Sözcüsü diyorki; 'Erdoğan'ın oğlu DAEŞ'ten gemilerle Ceyhan limanı üzerinden petrol ihracatı yapıyor' ve bu dünya genelindeki gazetelerde çıkıyor. Benim böyle bir deniz nakliyatı yapacak hiçbir şeyim yok. Her şeyden önce DAEŞ, benim ülkemin düşmanı. DAEŞ utanç verici bir şey çünkü benim dinimi kötü bir yere koyuyor. Onlar, İslam'ı temsil etmiyorlar. Onların Müslüman olduğunu dahi düşünmüyorum" yanıtını verdi.

Türkiye'nin neden Suriye sınırını mühürleyip, kapatmadığı sorusu da yöneltilen Erdoğan, "Petrol ticareti bu alanın karakteristik bir özelliği olmuştur çünkü Türkiye'de petrol Suriye'dekinden daha pahalı. Onlar bunu katırlarla sınırdan geçiriyorlar. Türkiye, bu konuda özellikle son 3 yılda iyice sertleşmişti çünkü DAEŞ'in petrolle zenginleşmesini istemiyor. 900 kilometrelik bir sınır var. Türkiye, elinden gelenin en iyisini yapıyor ama bu oldukça zor. Biz tampon bölge oluşturulmasını istedik. Öyle hem sınırı kontrol etmek hem de sığınmacıları karşılamak çok daha kolay olabilirdi. Ama ne yazık ki bize kulak verilmedi" ifadelerini kullandı.

Bilal Erdoğan, Rusya'nın uçuşa yasak bölgeye karşı çıktığının hatırlatılması üzerine de "Kim bilir neden… Ben, Türkiye ile Rusya arasındaki düşmanlığın olumlu bir şey olduğuna dair bir fikir vermek istemiyorum. Biz partner ve komşu ülkeleriz. Ben, bu sorunun çözüleceğini düşünüyorum ancak herkes, kendi çıkarlarının peşinden giderse bunun gerçekleşeceğini düşünmüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye ile Rusya'nın diyalog yollarını kapalı tutmasının bu durumu iyileştirmeyeceğini belirten Bilal Erdoğan, "Rus jet ile meydana gelen şey üzüntü verici ama DAEŞ gibi, Suriye'nin geleceği gibi gerçek sorunlara odaklanmalıyız" dedi.

"RUSYA NEDEN DAHA ÖNCE BİZİ SUÇLAMADI?"

Rusya'nın Ankara'ya yönelik "Kürtlere, DAEŞ'ten daha sert olduğu" iddiaları hatırlatılan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Ben burada, uluslararası ilişkiler üzerine doktoramı yapıyorum. Bu sıfatla konuşuyorum ülkemin bir temsilcisi olarak değil. İki hafta öncesine kadar biz Rusya ile iyi müttefiktik. Eğer Rusya madem DAEŞ'e karşı bu kadar etkindi, neden bizi daha önce suçlamadılar? Şimdi, birdenbire Türkiye'yi DAEŞ yanlısı olmakla suçluyorlar. Türkiye, NATO üyesi. Türkiye, DAEŞ'e yardım edecek, düşünmeyiniz ki, NATO bunu bilmeyecek. Bizim sahada yaptığımız partnerlerimizle ve müttefiklerimizle koordinasyon içinde çalışmak. Buna karşılık, Rusya orada DAEŞ'i vurma ihtiyacı olmamasına karşın ne yapıyor, bilmiyoruz."

"Eğer DAEŞ ortak bir düşman ise Esed'e yakınlaşma zamanı değil midir" sorusuna Erdoğan, "Esed, kimin düşmanı. Eğer DAEŞ petrolünü takip ederseniz Esed'i bulursunuz. Şimdi DAEŞ petrolüyle para yapmaya bakıyor çünkü başka geliri yok" yanıtını verdi.

"BERLUSCONİ'YE İNANAMIYORUM"

Silvio Berlusconi'nin İtalya Başbakanı olduğu dönemde 2003'teki düğünlerine geldiği ve son dönemde Türkiye'yi demokrasi açısından eleştirdiği hatırlatılan Bilal Erdoğan, "Berlusconi'nin bunu söylediğine inanamıyorum, çünkü babamı tanıyor. Eğer doğruysa yazık ve bu tabi ki iyi bir Türkiye okuması değil" dedi.

Bilal Erdoğan, zaman zaman badan farklı düşündüğü olup olmadığı sorusu için de birçok konuda kendisiyle farklı düşünebileceğini ancak bunun üstünde durmak istemediğini dile getirerek, kendi vakfının iki bin kız çocuğunun eğitimine katkıda bulunduğunu, buna karşılık DAEŞ ile birlikte gösterilmeye çalışıldığını belirtti.

KAÇTI İDDİALARINA CEVAP

"Sizin için İtalya'ya kaçtı deniyor. Ülkeniz saldırı altındayken burada olmanız garip değil mi" sorusuna Bilal Erdoğan, "Rusların bu eylemlerini ben planlamadım. Ülkemde kalmak istiyorum ama dikkat dağıtıcı çok şey var. Buraya iki çocukla gelmek, ülkeye, okula adapte olmak kolay değil. Ama burada çalışmama odaklanabilirim" yanıtını verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilal Erdoğan'dan Rusya'ya yanıt
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN