Moskova bastırıyor Ankara'nın tavrı net

Giriş Tarihi: 12.12.2015
Moskova bastırıyor Ankara'nın tavrı net

Uçak krizinin ardından Rusya 'perde arkası görüşmelerde' her gün yeni şartlarla Türkiye'nin önüne geliyor. Ancak Ankara Rusya'nın talepleri karşısında net durup geri adım atmıyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rus savaş uçaklarının 3 ve 4 Ekim'deki ihlallerin ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı telefonla arayarak özür dilediği iddiasını ortaya atarken, düşürülen SU-24 tipi savaş uçağı için de Türkiye'nin özür dilemesi gerektiğini savunmuştu. Ancak perde arkası diplomasisinde Rusların her gün farklı ve yeni şartlar öne sürdüğü öğrenildi. Ankara ise Rus tarafına angajman kurallarını bir kaçkez açıkça iletildiğini, ısrarlı uyarılara rağmen Türk hava sahasını ve egemenlik haklarını ihlal eden uçağın düşürülmesinin özür gerektiren bir durum olmadığını savunuyor. Rusya'nın talepleri ve Türkiye'nin yanıtları şöyle:

PUTİN'İN İLGİNÇ HAYATI

RUSYA:
Suriye'de geçiş süreci Esad ile olsun. Viyana sürecinde kurulması tasarlanan geçiş hükümetinin başkanlığını Esad üstlensin. Türkiye'nin uluslararası koalisyon ile yapacağı operasyonlardan bilgimiz olsun. Suriye sınırı DAEŞ'in geçişlerine kapatılsın. Türkiye, hayatını kaybeden pilotumuz için tazminat ödesin.

ESAD'IN "DİŞİ ÖLÜM MAKİNALARI!"

TÜRKİYE:
Eli kanlı Esad'ın ve rejim unsurlarının Suriye'nin geleceğinde yeri yok. Viyana sürecinde Esad'la geçiş sürecini değil, Esad'ın gidişi planlarını masaya yatırıyoruz. Bu konu da toplantıya katılan ülkelerin büyük çoğunluğu tarafından destekleniyor. Bilgi paylaşımına sıcak bakarız ancak Rusya'nın DAEŞ'e karşı oluşturulan uluslararası koalisyona katılması ve "ortak düşmanımız" olan DAEŞ'le mücadele etmesi daha iyi olur. Türkiye, sınır güvenliğini korumak için koalisyon ile birlikte elinden geleni yapıyor. Geri kalan 98 kilometrenin kapanması için de çalışmalar zaten yürütülüyor. Tazminat ödenmesi söz konusu değil. İsterseniz, uluslararası hukuk önünde bu konuyu tüm ayrıntılarıyla konuşmaya hazırız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Moskova bastırıyor Ankara'nın tavrı net
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN