Hrant Savcısı’ndan flaş başvuru

Giriş Tarihi: 17.12.2015 16:42 Güncelleme Tarihi: 17.12.2015 17:33
Hrant Savcısı’ndan flaş başvuru

Hrant Dink iddianamesini hazırlayan Savcı Gökalp Kökçü, iddianamenin bir örneğini şüpheli kamu görevlileri ile ilgili işlem yapılması için İçişleri Bakanlığı’na gönderdi.

Hazırladığı 160 sayfa iddianame ağır ceza mahkemesi tarafından kabul edilen Kökçü, iddianamenin bir örneğini adı geçen kamu görevlileri ile ilgili idari işlem yapılması talebiyle İçişleri Bakanlığı'na gönderdi. Kökçü'nin bu başvurusu 657 sayılı Devlet Memmurları Kanunu gereği yaptığı öğrenildi. Savcı Kökçü'nün iddianamen metninin bir kopyasını ise Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesinde yürütülen FETÖ/PYD çatı soruşturmasını yapan Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu'na gönderdiği, FETÖ'nün yol vermesi sonucu işlenen cinayetin örgüt soruşturmasında delil kabul edilebileceği belirtiliyor.

26 sanığın yer aldığı iddianamede, eski İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, İstihbarat Daire Başkanı Engin Dinç, eski İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, eski emniyet müdürü Ali Fuat Yılmazer, cinayet döneminde İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler de sanıklar arasında yer alıyor. Engin Dinç hakkında 25 yıla kadar hapis talep ediliyor.

Hrant Dink suikastında kamu görevlilerinin ihmali olduğu iddiasıyla 26 şüpheli hakkında hazırlanan iddianame, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nce kabul edilmiş sonradan 5. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki ana dava ile birleştirilmesi talep edilmişti. Fakat mahkeme dosyayı 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne geri göndermişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hrant Savcısı’ndan flaş başvuru
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN