Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gazze'ye 'portatif' çözüm...

Ankara, İsrail'le ilişkilerin normalleşmesi için ön şart koştuğu Gazze ablukasının kalkması konusunda, portatif liman yoluyla insani yardım gönderilmesini teklif etti

Giriş Tarihi: 19.12.2015
Gazze'ye 'portatif' çözüm...
Mavi Marmara olayının ardından askıya alınan İsrail - Türkiye ilişkilerinde, Türkiye'nin şartlarının karşılanması durumunda başlatılacak normalleşme sürecine ilişkin çalışmalar hızlandı. Önceki gün Türk ve İsrailli yetkililerin İsviçre'de görüştüklerine yönelik iddialar Ankara'daki diplomatik kaynaklar tarafından da doğrulandı. SABAH'ın edindiği bilgilere göre, Mavi Marmara mağdurlarına tazminat ödenmesi konusunda olumlu gelişmeler yaşanırken, Ankara'nın Gazze'ye ablukanın kaldırılması şartı da masada... Ankara İsrail'den, Gazze'ye yapılacak portatif liman yoluyla insani yardım gönderilmesini istedi. SABAH'a konuşan diplomatik kaynaklar, İsrail basınında yer alan Türkiye'nin Gazze'ye ablukanın kaldırılması şartından vazgeçtiği iddialarını kesin dille yalanladı. Henüz anlaşma sağlanmadığını vurgulayan kaynaklar, Ankara'nın, normalleşme sürecinin başlaması için öne sürdüğü ve Gazze'ye ablukanın kaldırılmasını da içeren şartların geçerliliğinin sürdüğünü bildirdi. Edinilen bilgilere göre, Gazze'ye ablukanın kaldırılması konusunda her iki tarafın da kabul edebileceği bir formül üzerinde çalışılıyor. Görüşmelerin perde arkasında, Ankara'nın Gazze'ye ablukanın kaldırılması konusunda İsrail'e şu teklifi götürdüğü öğrenildi:

GAZZE İLE KKTC ARASINDA...

İsrail'in güvenlik kaygısını gidermek üzere Gazze'ye yüzer liman olarak da tabir edilen portatif liman kurulsun.
Yardım malzemelerinin bu liman üzerinden geçişine izin verilsin.
Gerekirse uluslararası gözlemcilerin bulunduğu bir mekanizma çerçevesinde bu işlem yapılsın. Açık hava hapishanesi olarak da nitelendirilen Gazze için yüzer liman yapılması projesi daha önce de gündeme gelmiş ancak görüşmeler tamamlanamamıştı. Proje ile Gazze ile KKTC arasında, İsrail ve NATO denetiminde doğrudan bir bağlantı kurulması, bu liman sayesinde Gazze'ye gıda ve diğer ihtiyaçların geçişinin sağlanması amaçlanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazze'ye 'portatif' çözüm...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN