Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Firari yargı imamı Karakuş'u Bişkek'te bulduk

SABAH, 11 Aralık'ta hakkında yakalama kararı çıkarılan Paralel Yapı'nın üst yargı imamı Osman Karakuş'un izini Kırgızistan'da buldu. Firari Karakuş Bişkek'te FETÖ'nün mali destekçisi Kaynak Holding tarafından yaptırılan Vefa Alışveriş Merkezi'nde tur atıyordu

Giriş Tarihi: 25.12.2015
Firari yargı imamı Karakuş'u Bişkek'te bulduk
SABAH, hakkında yakalama kararı bulunan Paralel Devlet Yapılanması'nın (PDY) üst yargı imamı Osman Karakuş'u Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te görüntüledi. 11 Aralık'ta imamlar soruşturması kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarılan Karakuş'u Bişkek'te Vefa Alışveriş Merkezi'nde (AVM) bulduk. Karakuş, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak'ın koordinasyonunda, Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu'nda görevli Cumhuriyet Savcısı Serdar Coşkun tarafından yürütülen soruşturma kapsamında aranıyor.

73 İSMİN 51'İ YURTDIŞINA KAÇTI
Soruşturmadaki şüpheli listesinde aralarında Mustafa Özcan, Kozanlı Ömer kod adlı Osman Hilmi Özdil, Ahmet Can ve Cevdet Türkyolu'nun da bulunduğu 73 isim var ve bu isimlerden 51'i yurtdışında. SABAH, firari i Osman Karakuş'u 2 Şubat 2014'te üst yargı imamı olarak deşifre etmişti. Karakuş, her ne kadar örgütün yönetiminde bulunmuş olsa da son dönemlerde Osman Hilmi Özdil gibi imamların hedef seçtiği bir isimdi. Karakuş, uzun yıllar Emniyet'te görev yaptığı için örgütün geçmişteki polis yapılanmasını iyi bilen bir isimdi ve Özdil, 2000'lerin başında imam olduğunda onunla ters düştü. Özdil'in bu yüzden Paralel Yapı'nın güçlü olduğu dönemde Karakuş'un telefonlarını tıpkı diğer yargı imamı Ahmet Can gibi dinlettirdiği belirtiliyor. Türkiye kamuoyunun ilk kez SABAH'tan öğrendiği yargı imamı Ahmet Can da 17 Aralık sonrası Amerika Birleşik Devletleri'ne (ABD) gitmişti.

İSTİHBARAT ALDI , FİRAR ETTİ

Osman Karakuş'un yeni dalgada kendisi hakkında da yakalama kararı çıkacağı istihbaratını alması üzerine yurtdışına gittiği öğrenildi. Zekeriya Öz ve Fikret Seçen gibi Paralel Yapı'ya yakın savcılar da yakalanacakları istihbaratını alınca yurtdışına kaçmıştı. Osman Karakuş'un Kırgızistan'da olduğu bilgisini edinen SABAH Özel İstihbarat, Karakuş'u Bişkek'te Gülen Örgütü'ne yakın Kaynak Holding'in öz sermayesi ile inşa edilen Vefa Alışveriş Merkezi'nde görüntüledi. SABAH, yurtdışındaki firari imamların listesini de 'Paralel İmamlar çil yavrusu gibi' manşetiyle 1 Kasım 2015'te yayınlanmıştı. Haberde dünyanın çeşitli bölgelerindeki imamlardan 32'sinin listesi verilmişti.

GÜLEN'İN YEĞENİNE KIZ VERMİŞTİ

Bu imamlardan biri olan Osman Karakuş, Fethullah Gülen'le yakın akrabalık ilişkisi bulunduğu için de önemli bir isim. Karakuş'un kızı, Fethullah Gülen'in kardeşi Mesih Gülen'in oğlu ile evli. Yani Osman Karakuş, Gülen ailesi ile dünür. Osman Karakuş ayrıca Fetullah Gülen'in avukatı Orhan Erdemli ile Çağlayan'da İstanbul Adliyesi'nin arka tarafında bir avukatlık bürosu da işletiyordu. Bir süre Emniyet Genel Müdürlüğü 1. Hukuk Müşavirliği görevini yürüten Osman Karakuş, daha sonra bu görevi yine cemaatin etkili isimlerinden Hakan Özdöl'e bırakmıştı. Emniyet Genel Müdür Yardımcılığı'na getirildikten sonra emekli olan Osman Karakuş, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Tahkim Kurulu üyeliği de yaptı. Osman Karakuş, büyük bütçesi olan Polis Bakım ve Yardım Sandığı'nın (POLSAN) Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı da bir süre yürüttü.

ŞİKE DAVASINDA DA ADI GEÇMİŞTİ
Osman Karakuş'un adı daha önce şike davasında ceza alan Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'la görüşmeye giden Gülenci ekip içinde yer aldığı iddiasıyla da gündeme gelmişti. Aziz Yıldırım, 25 Kasım 2013'te Futbol Federasyonu'nda görev yapan bir hukukçunun kendisiyle görüştüğünden söz etmişti. Bu tarif Karakuş'a uyuyordu ancak Karakuş iddiayı yalanlamıştı. Paralel Yapı'nın hedef seçtiği Emniyet eski İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun da Şike Davası'nda Gülen Örgütü'ne mensup bir avukatın 700 bin dolar aldığını, bu rüşvet alışverişinden sonra Fenerbahçe'den sonra hedef seçilen bir kulübün başkanının tutuklanmasından vazgeçildiğini açıklamıştı.

KAZAKİSTAN'DAKİ FİRARİ İMAMLA DA İRTİBATTA
Karakuş'un Kırgızistan'dan sık sık Kazakistan'a geçtiği ve orada olduğu belirtilen eski Türkiye imamı Mustafa Özcan'la görüştüğü öğrenildi. Mustafa Özcan 7 Ocak 2014'te yurtdışına kaçtı. Özcan son bilgilere göre Kazakistan'da.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Firari yargı imamı Karakuş'u Bişkek'te bulduk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN