Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En kritik fasıllar için ilk adım

Brüksel, Türkiye-AB Zirvesi'ni takiben 23. Yargı ve Temel Haklar ile 24. Adalet, Özgürlük, Güvenlik fasıllarının müktesebatını Türkiye'ye gönderdi

Giriş Tarihi: 26.12.2015
En kritik fasıllar için ilk adım
Brüksel'de gerçekleşen AB-Türkiye Zirvesi meyvelerini veriyor. Zirvenin ardından Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecine ilişkin vize muafiyeti, Türkiye'nin AB zirvelerine katılması gibi önemli maddeler konusunda hızlandırılmış bir yol haritası takip edilirken, AB'nin en kritik iki faslı için de geçtiğimiz günlerde adım atıldı. Brüksel'in, Türkiye-AB Zirvesi'ni takiben 23. Yargı ve Temel Haklar ile 24. Adalet, Özgürlük, Güvenlik fasıllarının müktesebatını Türkiye'ye gönderdiği öğrenildi. Ankara müktesebatı inceleyerek, Türkiye'deki yasalarla uyumlaştırılması için aradaki farklılıkları belirleyecek. Fasılların açılması için genel bir takvim hazırlanacak ve süreçte karşılaşılabilecek sorunlar ele alınacak. Kaynaklar, AB-Türkiye Zirvesi'nin ardından sürecin karşılıklı anlayış temelinde ilerlediğini belirterek, AB ile çalışmaların sadece vize muafiyeti çerçevesinde değil, birçok koldan devam ettiğinin altını çizdi. 23. ve 24. fasıllara ilişkin ufak farklılıklar olduğuna işaret eden kaynaklar, 'Müzakerelerin hızlanması için iki taraf da yoğun çaba içinde' değerlendirmesini yaptı.

KIBRIS MÜZAKERELERİ KRİTİK

Söz konusu fasıllar, 2011'de 'öncelikli fasıl' statüsü kazanmıştı. Aday ülkelerin müzakere sürecine bu iki fasılla başlaması kararlaştırılmıştı. 23. ve 24. fasılların açılması Güney Kıbrıs Rum Kesimi tarafından engellenmişti. Gelecek yıl Kıbrıs'ta referanduma gidilmesi ve müzakerelerin olumlu sonuçlanması durumunda, 23. ve 24. fasılların açılması konusunda olumlu gelişmeler yaşanması bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En kritik fasıllar için ilk adım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN