Karalama kampanyasına bakanlıktan açıklama

Giriş Tarihi: 28.12.2015 15:19
Karalama kampanyasına bakanlıktan açıklama

Orman ve İşleri Bakanlığınca, 'ndeki () Geçitköy Barajı'na Türkiye tarafından suyun iletilmesine devam edildiği, verilen suyun e boşa akıtıldığı bilgisinin doğru olmadığı bildirildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bugün bazı basın yayın organlarında " Temin Projesi" kapsamında Türkiye'den KKTC'ye iletilen suyun e boşa akıtıldığı yönünde haberlere yer verildiği belirtildi.

Açıklamada, 19 Temmuz 2010'da imzalanan Türkiye Cumhuriyeti ile Çerçeve Anlaşmasına göre, Türkiye tarafındaki Alaköprü Barajı'ndan alınan suyun KKTC'deki Geçitköy Barajı'nda depolanacağı, kalan diğer tesislerin (içme suyu, arıtma tesisi, terfi merkezleri, su hazneleri, dağıtım şebekeleri) KKTC tarafından yapılacağı anımsatıldı.

ŞEHİR SU HAZİNELERİNE KADAR SU İLETİLMEKTEDİR

Kıbrıs'taki bu tesislerin gecikeceğini fark eden Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun teklifi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı dönemindeki talimatı ile 2 terfi merkezi, içme suyu ileri arıtma tesisi, su hazneleri ve 477 kilometre ana dağıtım hatlarının Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğünce ihale edilerek tamamlandığı vurgulanan açıklamada, şehir su haznelerine kadar su iletilmekte olduğu ifade edildi.

YENİLEME TEKLİF EDİLDİ

"17 Ekim 2015 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanlarımızın Kuzey Kıbrıs'taki projenin açılışında suyun işletilmesi görüşülmüş, şehir içi içme suyu altyapı yetersizliği olduğundan öncelikle bunların yenilenmesi gündeme gelmiş, Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu'nun teklifi ile şebeke altyapı yatırımları ve işletmenin belli bir süre DSİ tarafından yapılabileceği teklif edilmiştir. KKTC üst yönetiminden bir heyet, bu konuda görüşme yapmak üzere ertesi hafta Türkiye'ye geleceğini iletmiş ancak bu gerçekleşmemiştir.

Ayrıca 1 Aralık 2015 tarihinde Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcımız Sayın Yıldırım Tuğrul Türkeş ile Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu'nun KKTC ziyaretleri sırasında bu konuyu yeniden görüşmüşlerdir. Son olarak, 24 Aralık 2015 tarihinde Maliye Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı, Bakanlığımız Müsteşar Yardımcısı ve DSİ Genel Müdür Yardımcısından oluşan heyet Kuzey Kıbrıs'a gitmiş, konu KKTC Maliye Bakanı ve diğer heyet ile müzakere edilmiştir. Sistemin yap işlet devret modeli ile işletileceği, geçiş sürecinde ise DSİ tarafından işletilmesi konusunda mutabakat sağlanmıştır."

İLETİLEN SU YERALTI SULARIYLA BESLENİYOR

KKTC'deki Geçitköy Barajı'na Türkiye tarafından suyun iletilmesine devam edildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Verilen suyun denize boşa akıtıldığı bilgisi doğru değildir. İletilen su ile yer altı suları beslenmektedir. Bu durum aşırı su sarfiyatından dolayı su seviyesi düşen yer altı suyunun yükseltilmesi ve tuzlu deniz suyunun su taşıyan tabakalara nüfuzunun önlenmesi açısından faydalıdır. Netice olarak, KKTC tarafının karar vermesi halinde hemen Lefkoşa'ya su verilebilecek durumdadır."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karalama kampanyasına bakanlıktan açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN