Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bizim için doğrusu başkanlık sistemi

Başbakan Davutoğlu: Bizim için doğru olan başkanlık sistemidir. Siyasiler olarak hepimiz geçiciyiz. Öyle bir anayasa yapalım ki; 50 sene sonra torunlarmı ız idare ederken de rahat etsinler

Bizim için doğrusu başkanlık sistemi
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç'in resmi davetlisi olarak Belgrad'a gitti. Başbakan olarak Sırbistan'a ilk ziyaretini gerçekleştiren Davutoğlu, uçuş öncesinde Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde şöyle konuştu:

YENİ ANAYASA: (Muhalefetle yeni anayasa görüşmeleri) Geçmişte iki yöntem denendi ama netice alamadık. Şeklinden önce anayasın ruhu üzerinde mutabık kalmak lazım. Özgürlükçü, insan odaklı, vatandaşı esas alan, devletin vatandaşı tanımladığı değil, vatandaşın devleti tanımladığı, insan onuruna dayalı bir anayasa çerçevesini kendileri ile paylaşacağım. Bizim için doğru olan başkanlık sistemidir. Siyasiler olarak hepimiz geçiciyiz. Öyle bir anayasa yapalım ki; 50 sene sonra bizim torunlarımız idare ederken de rahat etsinler. Kişiselleştirerek, konjonktürel yapacağımız analizlerin hepsi bizden sonraki nesiller için sıkıntı doğurur.

TÜRKİYE'NİN 60 YILLIK HAYALİ: BAŞKANLIK SİSTEMİ

HANİ TÜRKİYELİLEŞECEKLERDİ:
(HDP'yle görüşmeme gerekçesi) Kendilerini ziyaret edecek misafire saygısızlık ifade eden açıklamalarından sonra onları muhatap almam şahsi olarak da, bulunduğum makam olarak da doğru değil. Bana hesap soracaklarına Sur'u, Cizre'yi hendeklerle, barikatlarla zindan yerine çevirenlerden hesap sorsunlar. Hani Türkiyelileşmekten bahsediliyordu. Anayasayı herkesle tartışırım ama Türkiye'nin birliğini, bütünlüğünü kimseyle tartışmam. Türkiye ateş çemberinin ortasında. Yüzlerce askerimizi, polisimizi şehit vermişiz. Yok çay içecekmişiz de... İsterse Kandil'e gidip çayını içsin bu film senaristi. HDP bir siyasi parti midir? O zaman siyasi parti gibi davranacak. Terör örgütünün sözcüsü ise ve Türkiye'yi bir takım oyunların içine düşürecek piyon ise o zaman ona göre muamele görür.

"BU İLLETİ BU TOPRAKLARDAN TEMİZLEYECEĞİZ"

AKIL HOCALARI: Bunların dışarıdaki akıl hocaları, Türkiye 4 yıllık bir istikrar döneminde ve bu dönemde de demokratik bir anayasaya yönelebilecek bir zemine sahip. Bu zemini yok etmek için tekrar harekete geçtiler. Kimler adına konuşuyorlarsa, gitsinler onlarla masaya otursunlar.

BÜYÜK DÜĞÜMÜ ÇÖZDÜ

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç ile görüşmesinden önce Bosna ile telefon diplomasisi yürüttü. Davutoğlu, Sırbistan ile yaşadıkları diyalog sorununun çözümü için Bosna Hersek Başbakanı Deniz Zvizdic'i Belgrad'a davet etti. Ancak Zvizdic'in sis yüzünden Belgrad'a gelememesi nedeniyle tarihi buluşma bugüne kaldı. Üç başbakan bugün Sancak bölgesinde buluşarak Yeni Pazar'ı birlikte gezecek.

RUSYA'YA KARŞI DİPLOMATİK ATAK

Başbakan Davutoğlu'nun Azerbaycan, Bulgaristan ve Sırbistan ziyaretleri ayrı önem taşıyor. Davutoğlu AB ve NATO ziyaretlerinin ardından Rusya ile iyi ilişkileri olan Azerbaycan'da krizi anlattı. Davutoğlu Rusya'nın etkisinde olan Bulgaristan'a yaptığı ziyarette sığınmacı krizinin yanı sıra uçak krizini gündeme aldı. Davutoğlu, Rusya etkisinde olan Sırbistan'a giderek Başbakan Vuçiç'e de Suriye'de neler olduğunu, Rusya'nın nereleri bombaladığını, uçak ihlalini anlattı. Davutoğlu'nun Rusların kriz yaşadığı Ukrayna'ya da ziyaret yapması bekleniyor.

Davutoğlu'ndan HDP'li Önder'e: Gitsin Kandil'de içsin çayını

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bizim için doğrusu başkanlık sistemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN