Türkiye'nin en iyi haber sitesi

KKTC’de denize İHA düştü

KKTC’nin Esentepe, Tatlısu bölgesinde denizin 5 mil açıklarında İnsansız Hava Aracı ( İHA) bulundu. Bölgede bir vatandaş tarafından fark edilerek, görüntülenen İHA’nın iki gün önce denize düştüğü tahmin ediliyor.

Giriş Tarihi: 2.1.2016 15:21 Güncelleme Tarihi: 2.1.2016 16:21
KKTC’de denize İHA düştü
Görgü tanığından alınan bilgiye göre denizde tespit edilen İHA Esentepe Belediyesi tarafından vince yüklenerek karaya çekildi. Denizde ters vaziyette bulunan aracın alt kısımlarında kameralar olduğu ifade edildi. KKTC Polis Basın Subaylığı olayla ilgili poliste herhangi bir kayıt olmadığını belirtti.

İHA'nın hangi ülkeye ait olduğu henüz netleşmezken, denizin ortasından karaya çıkarılan İHA'nın alt kısmında 5 adet yüksek çözünürlüklü kameranın bulunduğu ifade edildi. İHA'ların günümüzde birçok saldırı ve keşif görevinde de kullanılmaları akıllarda soru işareti yarattı. Aracın hangi ülkeye ait olduğu bilinmezken Kıbrıs üzerinde hangi amaçla uçtuğu da öğrenilemedi.

Son aylarda Türkiye üzerinde de birkaç insansız hava aracının görülmüş hatta bazıları TSK tarafından düşürülmüştü. Özellikle Irak ve Suriye'de yaşanan iç savaş ve bölgedeki askeri gerginlikler nedeniyle ülkelerin istihbarat ihtiyacının da artması söz konusu araçların kullanımının da artmasına neden oluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
KKTC’de denize İHA düştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN