Türkiye'nin en iyi haber sitesi

kimdir? Neden öldü?

Toprak Holding'in kurucusu olarak bilinen ünlü iş adamı vefat etti. Peki Halis Toprak kimdir? Neden öldü?

Giriş Tarihi: 3.1.2016 12:22 Güncelleme Tarihi: 3.1.2016 12:30
Halis Toprak kimdir? Neden öldü?
İş adamı 'ın Fransa'nın Nice şehrinde vefat ettiği bildirildi. 30'a yakın sektörde faaliyet gösteren Toprak Holding'i Türk sanayine kazandıran Halis Toprak'ın kalp rahatsızlığı sebebiyle kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiği duyuruldu.

Hastalıkla mücadele sürecinde aile fertlerinin yanından ayrılmadığı Toprak'ın naaşı bugün Fransa'dan İstanbul'a getirilecek.
Halis Toprak'ın defin süreci, aile üyelerinin alacağı kararın ardından açıklanacak.

LİCE'DE DOĞDU NİCE'TE ÖLDÜ

1938 yılında Diyarbakır Lice'de doğan ünlü sanayici ve iş adamı Halis Toprak, İş hayatına Adana'da başladı. Seramik, kağıt, ilaç gıda gibi 30'a yakın sektörde faaliyet gösteren Toprak Holding'i Türk sanayine kazandıran Halis Toprak, kalp rahatsızlığı sebebiyle kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.


HALİS TOPRAK KİMDİR?


78 yaşında vefat eden işadamı Halis Toprak, 1938 Diyarbakır Lice doğumlu. Sanayici ve iş adamı kimliğiyle Türkiye'nin tanınmış kişileri arasında yer alan Toprak İş hayatına Adana'da başladı.

1977'de İstanbul'da Toprak İnşaat firmasını kurdu. 1992 yılında ana ortakları Toprak Grubu şirketleri olan Toprakbank kuruldu. Zararı özkaynaklarını aşan, mali bünyesi zayıflayan Toprakbank 2001 sonunda Tasarruf Mevduatları Sigorta Fonu (TMSF) kapsamına alındı. Halis Toprak, 32 yıl sürdürdüğü yönetim kurulu başkanlığını 2009'da oğlu Mehmet Toprak'a devretti. Aynı yıl Toprak Grubu'nun şirketlerinin tümünün yönetimine TMSF el koydu. Halis Toprak, Toprak Grubuna ait 22 şirketin ve 21 sanayi tesisinin yönetimini, Toprak Grubu'nun Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na olan borcunun tamamını ödeyerek geri almıştır. Halis Toprak 29 Haziran 2012 tarihinde tekrar Toprak Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı'na gelmiştir.

Halis Toprak hayatını kaybetti

İlk eşi Ayşe Hanım'dan 10 tane çocuğu olan Halis Toprak, 540 milyar lira rekor tazminat ödeyerek ilk eşinden boşanmıştı. 1999'da evlendiği ikinci eşi Özlem Hanım'dan Turgut adında bir oğlu olan Halis Toprak, 10 sene evlilikten sonra boşandı. Nazlıcan Tağızade ile (13 Temmuz 1992 doğumlu) yaptığı evlilik kamuoyunun dikkatini çekmiş ve bu evliğinden de kısa süre sonra boşanmıştı.

"HALİS AĞA" OLARAK TANINIYORDU

Halis Toprak'ın defin süreci, aile üyelerinin alacağı kararın ardından açıklanacak. Halis Topak, iş dünyasında "Halis Ağa" olarak tanınıyordu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Halis Toprak kimdir? Neden öldü?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN