Türkiye'nin en iyi haber sitesi

HDP pişmanlığı: İşte o anket!

Giriş Tarihi: 4.1.2016 07:44 Güncelleme Tarihi: 4.1.2016 07:49
HDP pişmanlığı: İşte o anket!

ORC Araştırma Şirketi’nin özel araştırmada, HDP’nin Türkiye ortalamasının üzerinde oy aldığı ilçelerde nasıl eridiğini ortaya koydu.

AK Parti'nin tek başına iktidara gelmesini engellemek için 7 Haziran ve 1 Kasım'da HDP'ye oy veren Beyaz Türkler, bin pişman.

Bölgede yüzlerce sivilin hayatını kaybetmesine, yüz binlercesinin evlerini terk etmesine neden olan hendekleri savunan ve özerklik çağrısı yapan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, kendisine oy veren Beyaz Türkler de şok etkisi yarattı.

Seçimden önce Demirtaş'ı programına çıkartıp türkü söylettiren Ahmet Hakan Coşkun, köşesinde sürekli övgüler yağdıran Ertuğrul Özkök, Demirtaş'ın son çağrısının ardından 'ihanete uğradıklarını' açıkladı.

Verdikleri oylarla HDP'nin Etiler, Bebek, Nişantaşı ve Cihangir'de Türkiye ortalamasının neredeyse iki katı oy almasını sağlayan İstanbul'un elitleri ise, HDP'den desteklerini geri çekti.Çarpıcı sonuçlar çıktı

Son yaşananların ardından HDP'ye verdikleri yüksek oyla Türkiye'yi şaşkına çeviren Etiler, Bebek, Nişantaşı ve Cihangir'de araştırma yapan ORC Araştırma Şirketi çarpıcı sonuçlar elde etti. 29-30 Aralık tarihleri arasında çoğunluğu üst gelir grubundan oluşan Etiler, Bebek, Nişantaşı ve Cihangir semtlerinde 920 kişiyle yüz yüze görüşülerek yapılan anket, HDP'deki erimeyi gözler önüne serdi.

AK PARTİ VE CHP ARTARKEN HDP VE MHP ERİDİ

7 Haziran seçimlerinde CHP'ye oy verenler yüzde 58, HDP'ye oy verenler yüzde 18.1, AK Parti yüzde 12.5, MHP ise yüzde 7.6 çıktı. 1 Kasım seçimlerinde ise HDP ve MHP'de azalma buna karşın CHP ve AK Parti'de de artış görüldü. '1 Kasım'da kime oy verdiniz?' sorusuna katılımcıların yüzde 66.1'i CHP, yüzde 16.5'i AK Parti, yüzde 12'si HDP, yüzde 4.6'sı da MHP yanıtını verdi.

'Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?' sorusuna da deneklerin yüzde 63.5'i CHP, yüzde 20.7'si AK Parti, yüzde 6.5 HDP, yüzde 4 MHP, yüzde 0.7 diğer, yüzde 4.6'sı da hiçbiri cevabını verdi.

DESTEKLER ÇEKİLDİ 18'DEN 6'YA GERİLEDİ

Araştırma söz konusu semtlerde 7 Haziran'da HDP'ye oy verenlerin oranı yüzde 18.1 iken, bu oranın 1 Kasım seçimlerinde 12'ye, hendek ve özerklik açıklamalarının ardından yarı yarıya düşerek yüzde 6.5'e kadar gerilediğini ortaya koydu. Katılımcılar desteklerini çekmelerinin nedeni olarak ise, HDP'nin terör örgütüne verdiği destek ve Selahattin Demirtaş'ın samimiyetsizliğini gerekçe gösterdiler.

PKK DESTEĞİ BİTİRDİ!

Araştırmada katılımcılara HDP'den neden desteklerini çektikleri de soruldu. 7 Haziran'dan 1 Kasım'a, 1 Kasım'dan bugüne HDP'ye oy verenlerin, oy vermekten vazgeçme nedenleri ise şöyle sıralandı; Deneklerin yüzde 62'si 'PKK'ya destek verdikleri için', yüzde 17.4'ü 'Selahattin Demirtaş'ı samimi bulmadığım için', yüzde 10.5'i 'HDP'nin PKK üzerinde yaptırım gücü olmadığını gördüğüm için', yüzde 7'si 'Çözüm ve istikrar için HDP'nin baraj geçmemesini istediğim için', yüzde 3.1'i ise 'Diğer' yanıtını verdi.

Akşam
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HDP pişmanlığı: İşte o anket!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN