Türkiye'nin en iyi haber sitesi

FETÖ taklit dernekle para sızdırdı

İzmir’de binlerce hafız yetiştiren Kestane Pazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği ve Milli Kültür ve Ahlaka Hizmet Vakfı FETÖ’nün adlarını kullanarak bağış topladığı iddiasıyla şikayetçi oldu.

Giriş Tarihi: 7.1.2016 11:44
FETÖ taklit dernekle para sızdırdı
İzmir'de faaliyet gösteren Kestane Pazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği, Milli Kültür ve Ahlaka Hizmet Vakfı ve Fidan Eğitim Kurumları Derneği geçtiğimiz günlerde savcılığa başvurarak 1945 yılından bu yana Ege Bölgesi'nde hizmet verdiklerini, binlerce hafız ve eğitimci yetiştirdiklerini, kurum kurslarının Diyanet İşleri Başkanlığı'na, yurtlarının Milli Eğitim Bakanlığı'na ve vakıflarının ise İçişleri Bakanlığı'na bağlı olarak hizmet verdiklerini belirttiler. Kestane Pazarı ile ilgili FETÖ yapılanmasına bağlıymış gibi bir takım yanlış bilgilerin kendilerini sıkıntıya düşürdüğünü anlatan kurum yöneticileri, hiçbir oluşumla bağlarının olmadığını, devletin ilgili birimlerine bağlı olarak hizmetlerini sürdürdüklerini anlattılar.

Son zamanlarda bazı kimselerin kurum görevlileri dışında Kestane Pazarı adına makbuzsuz yardım topladığına ilişkin şikayetler aldıklarını, kendilerinin makbuzsuz yardım kabul etmediklerini belirterek konunun araştırılmasını talep ettiler. Savcılığın İzmir Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğüne verdiği talimat üzerine harekete geçen mali polis, Kestane Pazarı Öğrenci Yetiştirme Derneği'nden 7 kişinin müşteki olarak ifadesine başvurdu. Alınan ifadelerde Gülen Cemaati'nin Fidan Eğitim Kurumları Derneği isimli kurumlarının taklidi olarak Fidan Eğitim Gönüllüleri Derneği'ni kurduğunu, bu dernek vasıtasıyla ayni ve nakti bağış topladığını, bu şekilde Fidan Eğitim Kurumları Derneği'nin zarara uğratıldığını belirttiler.

Savcılığın da talimatı üzerine İzmir Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri taklit isimle Kestane Pazarı adını kullanarak bağış topladığı iddia edilen Fidan Eğitim Gönüllüleri Derneği'ne Milli Eğitim ve Vergi Müfettişleri eşliğinde baskın yaptı. Bu sabah itibariyle gerçekleştirilen baskında derneğin merkezi ve 8 şubesinde arama başlatıldı. Arama çalışmaları devam ederken FETÖ'ye finansman sağladığı iddia edilen Fidan Eğitim Gönüllüleri Derneği'nin Avrupa Birliği projesi kapsamında İzmir Valiliği'nden proje adı altında para aldığı, bu parayı FETÖ bağlantılı bir kuruma aktardığı iddiaları araştırılıyor. Söz konusu baskında derneğe ait çok sayıda evrak ve dijital veriye el koyan mali polis çalışmalarını sürdürüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
FETÖ taklit dernekle para sızdırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN