Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Paralel Yapı açık bir tehdit'

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Milletimizin samimi duygularını istismar ederek, parasını ve inancını sömüren Paralel Yapı, ülkemizin birliğine ve dirliğine yönelmiş açık bir tehdittir

Giriş Tarihi: 12.1.2016
'Paralel Yapı açık bir tehdit'
Kriz Yönetimi ve İnsani Çözümler temasıyla düzenlenen Sekizinci Büyükelçiler Konferansı dün Ankara'da başladı. Dünyanın dört bir yanında görevli Türk büyükelçileri bir araya getiren ve her yıl düzenlenen konferansta açılış konuşmasını Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptı. Çavuşoğlu çarpıcı açıklamalarda bulundu:
MÜCADELE SÜRECEK: Milletimizin samimi duygularını istismar ederek, parasını ve inancını sömürmeye çalışan Paralel Yapı, ülkemizin birliğine ve dirliğine yönelmiş açık bir tehdittir. Yurtdışında ülkemiz aleyhine hangi kampanyayla karşılaşsak, hangi kirli planı deşifre etsek, arkasında hep Paralel Yapı'yı gördük. Paralel Yapı ile mücadelede çok önemli adımlar attık, atmayı sürdüreceğiz. Bu konudaki tavrımız, talimatımız açık ve nettir.
İHANETE UĞRADIK:
Türkiye'de huzur ve barışın önüne çukur kazarken, Rusya'yla yaşadığımız sorunda soluğu Moskova'da alanların ihanetine de şahit oluyoruz. İnşallah bundan sonra bu tür yaklaşımlar millet nezdinde olduğu kadar, mensubu oldukları partilerce de dışlanır. Dış politikayı milli menfaatler doğrultusunda ele alan yaklaşımın bütün partilerimizce benimsendiğini görmek isteriz.
VİYANA SÜRECİ: Viyana süreci, muhalefetin merkezinde yer aldığı siyasi çözüm çabalarına ivme kazandırdı. Riyad'da muhalifler kendi müzakere heyetini seçti, koordinatörünü belirledi. Muhalefet üzerine düşeni yapmıştır. Şimdi de gözler rejimdedir. Viyana sürecine göre, rejimin de müzakere heyetini belirlemesi gerekiyor.
PKK, PYD VE DAEŞ AYNI: Terörün yarattığı acı ve tahribatı en iyi biz anlarız. Suriye ve Irak'taki terörist gruplara katılmayı planlayan yabancıların geçişlerini engellemek amacıyla gerekli tüm önlemleri alıyoruz. Terörizmle mücadele konusundaki kararlı tutumumuzu sürdürüyoruz. Bizim için "iyi terörist, kötü terörist" yoktur. PKK, DHKP-C, El-Kaide ve El Nusra neyse, PYD/YPG ve DAEŞ de odur.
İSLAMOFOBİ: Bazı adayların İslam karşıtlığını körükleyen ve Müslümanları hedef alan açıklamalarından rahatsızlık duyuyoruz. İslamofobi illetinin Avrupa'dan ABD'ye sıçramasını istemiyoruz.

"IRAK'TA YAPICI ADIMLAR ATTIK"
"Başika'da eğitim için bulunan askerlerimizi korumak amacıyla bir intikal gerçekleştirdik. Bu sevkıyat, üçüncü ülkelerin kışkırttığı abartılı haberlerin de etkisiyle, Bağdat'ta hassasiyet yarattı. Bu hassasiyet karşısında yapıcı adımlar attık. Irak bizim en önemli komşularımızdan biridir. Biz, Irak'ın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygı duyuyoruz. Bu konuda hiç kimsenin tereddüdü olmamalıdır. Rus makamlarının aşırı tepkilerine rağmen, gerilimi artıran taraf olmadık. Soğukkanlı ve itidalli bir tutum izledik. Rusya Yönetimini aklıselime davet etmeyi sürdürüyoruz. Diğer taraftan, zarara uğrayan şirketlerimizin ve vatandaşlarımızın durumuyla çok yakından ilgileniyoruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Paralel Yapı açık bir tehdit'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN