sına tepki yağdı

meydanında gerçekleştirilen terör sının ardından çok sayıda ülkeden açıklama geldi. Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi Bakir İzetbegovic, saldırıda hayatını kaybedenler için Recep Tayyip 'a taziye mesajı gönderdi.

Giriş Tarihi: 12.1.2016 19:00 Güncelleme Tarihi: 12.1.2016 23:01
Sultanahmet saldırısına tepki yağdı

BOSNA

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi Bakir İzetbegovic, da hayatını kaybedenler için Recep Tayyip 'a taziye mesajı gönderdi.

İzetbegovic mesajında, İstanbul'da meydana gelen terör saldırısının kendisini derin şekilde sarstığını ifade ederek, Türk milletine ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a başsağlığı diledi.

Dualarının saldırıda hayatını kaybedenlerin aileleri ve yaralılarla olduğunu kaydeden İzetbegovic, "Bosna Hersek ve Türkiye, terörle mücadelede üstlendikleri aktif role sağlam bir şekilde bağlıdır. Bu nedenle şimdi de güçlü bir şekilde sizin ve Türk halkının yanındayız. Allah'tan ölenlere rahmet, ailelerine ise sabır diliyorum" ifadesini kullandı.

Bosna Hersek Temsilciler Meclisi Başkan Yardımcısı Sefik Dzaferovic de İstanbul'daki terör saldırısını kınadığını belirterek, saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına ve Türk halkına başsağlığı dileğinde bulundu.

Türk devletinin, güvenlik tehditlerine ve teröre en iyi cevabı vereceğine inandığını ifade eden Dzaferovic, açıklamasında, "Bu tür olayların Türkiye'yi istikrarsızlaştıramayacağına, kalkınmasına ve gelişimine engel olamayacağına eminim" ifadesine yer verdi.

ABD'DEN İLK AÇIKLAMA

ABD'nin Ankara Büyükelçisi John R. Bass, Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Hansjörg Haber ve AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, İstanbul Meydanı'ndaki patlamayı kınadı.Büyükelçi Bass, Twitter hesabında paylaştığı mesajında, Sultanahmet'deki patlamayla ilgili haberleri yakından takip ettiğini belirterek, "Kalplerimiz, olaydan etkilenenlerle beraber" dedi. AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Haber de Twitter hesabındaki mesajında patlama sonrası duyduğu üzüntüyü dile getirerek, "Sultanahmet Meydanı'ndaki patlamaya ilişkin haberlerle ilgili büyük üzüntü duydum. Bu trajik olaya ilişkin resmi açıklamaları beklerken, kederli ailelerin, dostların ve Türkiye'deki tüm yurttaşların acılarını paylaşıyoruz" ifadelerine yer verdi.

AB Konseyi Başkanı Tusk ise "Bugün İstanbul'da yaşanan hunhar terör saldırısını kınıyorum" ifadesini kullanarak, mağdurların acılarını paylaştığını kaydetti.

AB: TÜRKİYE'NİN YANINDAYIZ

Avrupa Birliği Dış Politika Şefi Federica Mogherini, terörle mücadelesinde Türkiye'nin yanındayız dedi. Mogherini, Türkiye ve Avrupa Birliği'nin "aşırı uçların şiddetine karşı çabalarını artırması" gerektiğini vurguladı. Mogherini, AB ve Türkiye'nin Kasım ayındaki görüşmelerinde bu yöndeki çalışmaların öncelikli olarak belirlendiğine dikkat çekti. Mogherini ve AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, ortak açıklamalarında Sultanahmet Meydanı'nda düzenlenen terör saldırısını kınayarak, Türkiye ile dayanışma mesajı verdi.

İNGİLTERE

İngiltere Dışişleri Bakanlığından patlamaya ilişkin AA'ya gönderilen açıklamada, "Sultanahmet'te bu sabah düzenlenen saldırıyla ilgili acil bilgi almak için Türk yetkililerle irtibat halindeyiz" ifadesi kullanıldı. İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore da resmi Twitter hesabında, "İstanbul'daki patlamaya ilişkin haberlerden büyük kaygı duydum. Türk yetkililerle temas halindeyiz. Yaralılara acil şifa diliyorum. Olayın mağdurlarının milliyetleri henüz bilinmiyor" diye yazdı. Türkiye'ye seyahat tavsiyesini de yenileyen İngiltere, vatandaşlarına, "patlamadan etkilenen bölgede bulunuyorsanız, yerel güvenlik yetkililerinin yönlendirmelerini izlemelisiniz" tavsiyesinde bulundu.

FRANSA

Fransa Başbakanı Manuel Valls, terör saldırısı yaşayan ülkelerin dayanışma içinde olması gerektiğini söyledi. Valls, Fransa Ulusal Meclisi'nde iktidardaki Sosyalist Parti'nin grup toplantısının ardından, basın mensuplarının Sultanahmet'teki terör saldırısı ile ilgili sorularını yanıtladı. Fransa Başbakanı, "Fransa, Türkiye ve terör saldırılarına hedef olan bütün ülkeler dayanışma içinde olmalı ve bütün imkanlarını terör tehdidine karşı mücadele etmek için seferber etmeli" dedi. Valls, şu aşamada saldırılarda ölen veya yaralananlar arasında Fransız vatandaşı olup olmadığı konusunda ellerinde kesin bilgi olmadığını ifade etti. Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo ise sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan yaptığı açıklamada saldırılarda ölenlerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diledi ve İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a dayanışma mesajı gönderdi.

İTALYA

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Sultanahmetteki terör saldırısını korkunç olarak nitelerken, İtalya hükümetinin ve halkının, Türk halkıyla dayanışma içinde olduğu mesajını verdi. İtalya Dışişleri Bakanlığı ise, saldırı bölgesine gitmemeleri konusunda vatandaşlarını uyardı.

Başbakan Matteo Renzi, Repubblica gazetesinin TV kanalına verdiği röportajda İstanbul Sultanahmetteki terör saldırısına da değindi.

Terörizme karşı güçlü bir mücadele ortaya konması gerektiğini dile getiren Renzi, "Yargılamadan önce bunu daha iyi anlamamız gerek. Elbette terörizme karşı zorlu bir savaş ortaya koymalı, topraklarımızdaki değerler ve kimlik meselesi ile yüzleşmeliyiz. İstanbuldaki saldırı güçlü bir yaradır, ancak birçok saldırı, Avrupanın kalbinde doğuyor ve büyüyor" diye konuştu.

Terör tehdidinin üstesinden gelmek için İtalyanın, güvenlik bakımından diğer ülkelere göre daha iyi işleyen bir çalışma yöntemi kurduğunu anlatan Renzi, ancak bu acil durumla başa çıkmak için sadece güvenlik tedbirlerinin yeterli olmadığını, kültürel açıdan da mücadelenin gerekli olduğunu söyledi.

İSPANYA

İspanya Hükümeti, Sultanahmet'te meydana gelen terör saldırısını kınayarak, hayatını kaybedenlerin aileleriyle acının paylaşıldığını bildirdi. Hükümetten yapılan yazılı açıklamada, terör saldırısıyla ilgili İstanbul'dan gelen haberlerin dehşet verici olduğu belirtildi.

Açıklamada, "Hayatını kaybedenlerin ailelerinin acılarını paylaşıyoruz ve yaralıların en kısa zamanda tamamen iyileşmesini temenni ediyoruz. Bu terör saldırılarının sorumlularının en kısa zamanda yakalanıp yargı önüne çıkarılacağına güveniyoruz" ifadeleri kullanıldı. Diğer taraftan, İspanya'daki ikinci büyük siyasi parti olan Sosyalist İşçi Partisi ve Bask Özerk Yönetim Hükümeti de terör saldırısını kınayan ve Türk halkı ile dayanışma içinde olunduğunu belirten açıklamalar yaptı.

YEMEN

Yemen Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Yemen'in terör saldırılarına ve radikal gruplara karşı Türkiye'nin yanında yer aldığı ve ülkede güvenlik ve istikrarın sağlanması için alınacak tüm önlemleri desteklediği belirtildi.

"Terör saldırılarının insani ve ahlaki değerlerle bağdaşmadığı" vurgulanan açıklamada, Sultanahmet'teki saldırılar kınanarak, Türk halkına ve saldırıda yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı temennisinde bulunuldu.

CEZAYİR

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ali eş-Şerif, resmi haber ajansı APS'ye yaptığı açıklamada, "İstanbul'un tarihi bir merkezini hedef alan terör saldırısını şiddetle kınıyoruz" ifadelerini kullandı.

Saldırıda hayatını kaybedenlerin aileleri, Türkiye ve Almanya ile dayanışma içinde olduklarını ifade eden Şerif, "bu korkak saldırının" terörün çirkin yüzünü bir kez daha ortaya çıkardığını ve uluslararası toplumun harekete geçmesi gerektiğini kaydetti.

SUUDİ ARABİSTAN


Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde İstanbul'daki terör saldırısıyla ilgili taziyelerini iletti.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre Suud Kralı Selman, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la yaptığı görüşmede, İstanbul'da meydana gelen terör saldırısını şiddetle kınadıklarını ifade ederek, terörle mücadele konusunda Türkiye ile tam bir dayanışma içinde olduklarını vurguladı. Kral Selman'ın saldırıyla ilgili olarak Türkiye'ye taziyelerini ve geçmiş olsun dileklerini ilettiği belirtildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kral Selman'ın, terörün her türüne karşı ortaklaşa mücadelenin kararlılıkla sürdürülmesinin önemine de değindikleri kaydedildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sultanahmet saldırısına tepki yağdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN