Bir tepki de Özel Üniversiteler Birliği’nden

Giriş Tarihi: 13.1.2016 18:38 Güncelleme Tarihi: 13.1.2016 18:45
Bir tepki de Özel Üniversiteler Birliği’nden

Türkiye'nin birçok üniversitesinden akademisyenin devleti katliam yapmakla suçlayan skandal bir bildiriye imza atmasının yankıları sürüyor. Akademik özgürlük kavramına dayandırılarak kaleme alınan bu bildiriye bir tepki de Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve Özel Üniversiteler Birliği Başkanı Rıfat Sarıcaoğlu’ndan geldi. Sarıcaoğlu akademik özgürlük kavramının tekrar masaya yatırılması ve çerçevesinin belirlenmesi gerektiğini belirtti.

Bildiriye birkaç açıdan bakılması gerektiğini söyleyen Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve Özel Üniversiteler Birliği Başkanı Rıfat Sarıcaoğlu, "Birincisi, insanların fikirlerini duyurabilme. Kişiler karşılığında ne olacaksa katlanacakları şekilde fikirlerini duyurmakta serbestler. Benim şahsen kabul etmediğim konu, üniversitelerin isimlerinin de isimlerin yanına eklenmesidir" dedi.

Akademik özgürlük sınırsız olmamalıdır

Dünyanın her yerinde teröre karşıyız

"Bunların üniversiteyi bağlayıcı bir şey olmaması gerekiyor, kaldı ki zaten üniversitelerin görüşü bu değildir" diyen Sarıcaoğlu, "Üniversitelerin hepsinin kendi kurulları, yetkili organları vardır. Örneğin vakıf üniversitelerinde mütevelli heyeti başkanı ve rektördür bir konu ile ilgili açıklama yapabilecek kişi. Herkes akademik özgürlük anlamında istedikleri duyuruları yapabilir ama sonuçları varsa katlanmak şartı ile. Diğer taraftan içerik anlamında çok yanlış zamanda yapılan bir şey bu. Şu an terörle mücadele var Türkiye'de ve bu bildiri buna karşı bir görüş olarak gözüküyor. Peki teröre karşı mıyız? Dünyanın her yerinde teröre karşıyız. Birincisi bunun doğru zamanda olmadığını düşünüyorum ikincisi Cumhurbaşkanının hassasiyetine gerçekten katılıyorum" dedi.

Kendisinin mütevelli heyeti başkanı olduğu Bilgi Üniversitesi'nden bildirileri imzalayan öğretim üyeleri için de konuşan Sarıcaoğlu, "Şahıslar çıkıp ben böyle bir şeyin demecini veriyorum diyorsa bunun da bir sonucu olacaktır muhakkak. Bu hem savcılık anlamında olabilir, hem hukuki olabilir. Bizim kendi kurullarımızın değerlendirmesinin de sonucu olacaktır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir tepki de Özel Üniversiteler Birliği’nden
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN