Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Strazburg'da!

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci , hazırlık aşamasında olan AB Türkiye İlerleme Raporu'nda, Türkiye'nin kabul edemeyeceği bilgiler yer alması durumunda, daha önceki raporu iade ettikleri gibi bu raporu da iade edeceklerini söyledi.

Giriş Tarihi: 20.1.2016 16:52 Güncelleme Tarihi: 20.1.2016 16:57
AB Bakanı Strazburg'da!
Bozkır, günübirlik geldiği Strazburg'da, Avrupa Parlamentosu (AP) ve Avrupa Konseyi'nde sürdürdüğü temasları konusunda basın mensuplarına bilgi verdi.
Avrupa'da Türkiye aleyhinde yürütülen bir karalama kampanyası olduğuna dikkati çeken Bozkır, bu kapsamda oluşmuş ve oluşturulmak istenen siyasi algının giderilmesi ve yanlış algının değiştirilmesi konusunda temaslarda bulunduğunu dile getirdi.
Bozkır, terör örgütünün uzantısı olan birçok kişi ve siyasetçinin AP'de yoğun bir çaba içinde olduğuna işaret ederek, bu çabaların hiçbirinin doğru bilgilere dayanmadığını ifade ettiklerini ve edeceklerini kaydetti.
Türkiye'nin Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) milletvekili sayısının 12'den 18'e çıktığının altını çizen Bozkır, Türkiye ile Avrupa arasındaki temasların daha da yoğunlaşacağını söyledi.
Bozkır, özellikle AP Türkiye Raportörü Kati Piri'yle olan görüşmesinin önemli olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:
"Bu seneki raporda geçen yıl yaşadığımız ve bizim raporu yok addedip iade ettiğimiz tablonun yeniden ortaya çıkmaması için temas halindeyiz. Türkiye'ye de geldi, ilgili kişilerle görüştü. Sanıyorum ki rapor, doğru bilgilere dayanan önemli bir rapor olarak ortaya çıkacaktır. Ancak buna rağmen Türkiye'ye bir anlamda hıyanet içinde olan kişi ve grupların katkılarıyla, Türkiye'nin kabul edemeyeceği haksız bilgiler ve unsurlar yer alırsa, bu raporla ilgili de yine aynı şekilde davranma hakkımızı mahfuz tutuyoruz."
AP'de bugün öğleden sonra ele alınacak Diyarbakır, Mardin ve Van Belediye Başkanlarının da katılacağı "Güneydoğu'daki Durum" başlıklı oturuma ilişkin de açıklamalarda bulunan Bozkır, oturumda önemli olanın Türkiye aleyhine kararların alınıp alınmaması olduğunu söyledi.
Bozkır, "Bunların en başta şehitlerimizin hesabını vermeleri lazım. Türkiye'de gerçekten halk nezdinde kaybettikleri itibarı burada terör propagandası yaparak, Türkiye'ye zarar verici faaliyetleri bu platforma taşıyarak sürdürmeleri kabul edilemez. Bu açıdan Türkiy Devleti bu çabaları etkisiz hale getirecek güçtedir" ifadelerini kullandı.
Bozkır, gün içerisinde Venedik Komisyonu Başkanı Gianni Buquicchio, Avrupalı Muhafazakarlar ve Reformcular (ECR) Grubu Başkanı Syed Kamall, Avrupa Halk Partisi (EPP) Grubu Başkanı Manfred Weber ve AP Türkiye Raportörü Kati Piri ile görüştü.
Bozkır'ın, ilerleyen saatlerde de AP Türkiye Dostluk Grubu Eş Başkanları Artis Pabriks ve İsmail Ertuğ, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, AP Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı (S&D) Grubu Başkanı Gianni Pittella ve Hollanda Dışişleri Bakanı ile görüşmesi bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB Bakanı Strazburg'da!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN