, Erdoğan'a soruşturmasında verdi

Giriş Tarihi: 20.1.2016 16:23 Güncelleme Tarihi: 20.1.2016 16:30
Umut Oran, Erdoğan'a hakaret soruşturmasında ifade verdi

Eski Genel Başkan Yardımcısı , Antalya’da 22 Mart 2014 tarihinde yaptığı konuşmada ’a Başbakanlığı döneminde ettiği gerekçesi ile o dönem AK Parti Genel Başkan Yardımcısı olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’nun şikayeti üzerine, hakkında yürütülen soruşturma kapsamında verdi.

Bugün sabah saatlerinde Avukatı Turgut Kazan ile birlikte Bakırköy Adalet Sarayı'na gelen , Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatı üzerine Cumhuriyet Savcısı İmdat Kaçan'a verdi. Konuşmayı yaptığı dönemde milletvekili ve Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı olduğunu belirten Oran, şunları söyledi:

"Parti görevi gereği seçim çalışmaları için Antalya'ya gittim. Antalya'ya gittiğimde 17-25 Aralık soruşturmalarının sıcaklığıyla iktidar partisi Facebook ve Twitter, 1 hafta süreyle yasaklanmıştı. Genel olarak insanlarda bu hususların gerginliği mevcuttu. Ben Antalya'daki 27 dakikalık konuşmamda bu tip uygulamaların demokratik ülkelerde olmayacağını, sosyal medya yasaklamasının diktatörlükle yönetilen ülkelerde olabileceğini, hatta o güne kadar 11 ülkede bu tip yasaklar uygulandığını, hepsinin diktatörlükle yönetilen ülkeler olduğunu anlattım. Müşteki Süleyman Soylu yine bu söylemlerime ilişkin Ankara Başsavcılığı'na benzer bir şikayette bulundu. Bu konu da takipsizliğe bağlandı. Benim kimseye etme, tehdit etme gibi bir niyetim yoktur. Söylemlerim de parti politikası gereği genel başkanın o günkü söylemleriyle uyumludur. Bahis konusu dönem seçim propaganda dönemidir."

NE OLMUŞTU ?

eski Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran hakkında, 30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçim çalışmaları nedeniyle gittiği Antalya'da 22 Mart 2014 tarihinde yaptığı konuşmada Başbakanlığı döneminde 'a "Hakaret" ve "Tehdit" ettiği gerekçesiyle soruşturma başlatılmıştı. Soruşturma, o dönem AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'nun şikayeti üzerine başlatılmıştı.

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma kapsamında 24 Haziran 2014 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne yolladığı fezlekede, Umut Oran hakkında "Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret" ve "Tehdit" suçlarından yürütülen soruşturma kapsamında dokunulmazlığının kaldırılmasını istemişti.

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı, 7 Kasım 2015 tarihinde yapılan seçimlerde yeniden milletvekili olmayan Umut Oran'ın ifadesinin alınması için 18 Aralık 2015 tarihinde Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'na talimat yazısı yolladı. Umut Oran, bu talimat üzerine bugün ifadesini verdi.

İfadesinin ardından adliyeden ayrılan Umut Oran, "Burada çalışan personelin sorunları var, onlara baktım" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Umut Oran, Erdoğan'a hakaret soruşturmasında ifade verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN