Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mimarlar Odası Emek Sineması'nın açılışına da karşı

Sinema eleştirmenleri, mimarlar ve restorasyon uzmanlarından tam not alan Emek sineması önümüzdeki günlerde dev bir etkinlikle sinemaseverlerin hizmetine açılmaya hazırlanıyordu. Türkiye’deki her yeniliğin önüne takoz koyan Mimarlar Odası yeniden sahneye çıktı. Emek Sineması’nın restorasyonu hakkında suç duyurusunda bulunan Mimarlar Odası, sinemanın açılışının durdurulmasını talep ediyor.

Giriş Tarihi: 25.1.2016 17:19 Güncelleme Tarihi: 25.1.2016 17:44
Mimarlar Odası Emek Sineması'nın açılışına da karşı
Taksim İstiklal Caddesi'nde bulunan Emek Sineması için Gezi provakatörleri günlerce "Emek sineması yıkılmasın" yürüyüşleri yapmıştı. Emek sineması yıkılmayacak açıklamalarına rağmen kamuoyunu yanıltıcı eylem ve açıklamalarına devam eden Gezi provakatörleri, Emek sinemasının son halini gördüklerinde derin bir sessizliğe bürünmüştü. Sinema eleştirmenleri, mimarlar ve restorasyon uzmanlarından tam not alan Emek Sineması önümüzdeki günlerde büyük bir organizasyonla sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyordu.

MİMARLAR ODASI AÇILIŞI DURDURMAYA HAZIRLANIYOR

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi avukatları Can Atalay ve Zeynep Atalay daha önce alınmış yürütmenin durdurulması kararını yerine getirilmediği Kamer İnşaat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundu. Emek sinemasının açılışını durdurmayı amaçlayan Mimarlar Odası'na sinemaseverlerden büyük tepki var.

ASLINA UYGUN YAPILMADI YALANI!

Mimarlar Odası tarafından hazırlanan dava dosyasındaki bilirkişi raporuna atıfta bulunarak Emek Sineması'nın aslına uygun restore edilmemesinin yanı sıra tescilli eser "Cercle D'orient ve Melek Apartmanı" binasında çatlaklar oluşturdukları, kazı sırasında gerekli önlemlerin alınmadığı iddia ediliyor. Restorasyon uzmanları ve mimarlar ise bu iddiayı yalanlıyor.

MİMARLAR ODASI: EMEK SİNEMASININ AÇILIŞI DURDURULSUN!

Korunamadığına vurgu yapılan iddianamede "Çalışmaların projelere uygun yürütülmediği, gerekli önlemlerin alınmadığı ve komşu kültür varlıklarına zarar verildiği" gerekçesiyle şirket yetkililerinin cezalandırılması ve Emek sinemasının açılışının durdurulması istendi. Mahkemenin Mimarlar Odası'nın bu hazımsız suç duyurusu hakkında ne cevap vereceği merakla bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mimarlar Odası Emek Sineması'nın açılışına da karşı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN