Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hürriyet'e dava CNN TÜRK'e soruşturma

Hürriyet'in internet sitesine, '13'üncü cuma' fotoğrafı için Cumhurbaşkanı'na hakaret davası açıldı. CNN Türk'ün "Diktatör Yargıda" haberi ile ilgili de soruşturma başlatıldı

Giriş Tarihi: 26.1.2016
Hürriyet'e dava CNN TÜRK'e soruşturma
Hürriyet Gazetesi İnternet Sitesi'nde yayımlanan '13'üncü cuma uğursuzluğunun 13 sebebi' başlıklı haberde yer alan fotoğraflar arasında Leonardo Da Vinci'nin 'Son Akşam Yemeği' adlı portresi de yer aldı. Ancak yayımlanan fotoğrafta Hz. İsa'nın yanında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğrafı da montajlanmıştı. Fotoğraf yayımlandıktan kısa bir süre sonra kaldırıldı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü fotoğraf hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

EDİTÖR: FARK ETMEDİM

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma sırasında ifadesini aldığı internet editörü Aynur Kabayel, bilgileri ve görüntüleri internetten temin ettiğini, fotoğrafta cumhurbaşkanının olduğunu farketmediğini, yayımlandıktan sonra haberinin olduğunu ve fotoğrafı yayından kaldırdıklarını söyledi. Hürriyet Gazetesi Dijital Yayınlar İçerik Müdürü Şermin Terzi ise ifadesinde, fotoğrafı yayımlamadan önce görmediğini yayımladıktan sonra haberi olduğunu belirtti. Hazırlanan iddianamede fotoğrafın cumhurbaşkanını küçük düşürdüğü, haber verme özgürlüğü içinde değerlendirilemeyeceği ve 13'üncü cuma uğursuzluğu ve cumhurbaşkanlığı makamının haberle ilintili konular olmadığı belirtildi. İddianamede, 'haber verme özgürlüğünün kişisel haklara saldırının kalkanı olmaması gerektiği' ifade edildi. İddianamede, şüpheliler Terzi ve Kabayel hakkında "Basın yoluyla cumhurbaşkanına hakaret" suçundan 5 yıl 4 aya kadar hapis cezasıyla yargılanmaları talep edildi. İddianame mahkeme tarafından değerlendiriliyor.

O HAKARET YARGIDA

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kılıçdaroğlu'na açtığı tazminat davası haberini verirken "Diktatör Yargıda" alt başlığı kullanan CNN Türk TV hakkında soruşturma başlatıldı. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, kanalın Genel Yayın Yönetmeni ve program sorumlusu hakkında, "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan soruşturma açtı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hürriyet'e dava CNN TÜRK'e soruşturma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN