Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Cizre ve Sur birkaç günde temizlenecek'

Giriş Tarihi: 29.1.2016
'Cizre ve Sur birkaç günde temizlenecek'

Silopi'nin PKK'dan temizlendiğini belirten Başbakan Davutoğlu, Cizre ve Sur'daki operasyonların birkaç güne kadar tamamlanacağını söyledi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, terörle mücadelenin kesintisiz devam edeceğini söyledi. Kanal 7-Ülke TV ortak canlı yayında soruları yanıtlayan Davutoğlu, şunları söyledi:
(Cenevre'de yapılacak Suriye görüşmeleri) YPG ve PYD terör örgütü olduğu için bu toplantıya katılmasını istemiyoruz. YPG/PYD'ye davetiye gitmedi. Türkiye'nin tutumu kesinlikle Suriyeli Kürt kardeşlerimize değildir. Suriyeli Kürtler olmadan masa kurulmaz. Ama terör unsurları olmamalıdır. Bu örgütler bu durumu fırsata çevirip Türkiye'yi kötülemek isteyecekti. "PYD masaya gelecek* diyorlardı. Ne oldu? Türkiye yalnız kalacakmış gibi fikir sürüyorlar. Türkiye'nin kabul etmediği hiçbir durum, Suriye'ye çözüm getirmez. PYD'ye yakın duran kesimler dahi, durumu yeniden değerlendirme ihtiyacı içindeler.

TÜRKİYE'Yİ TEMSİL EDECEK İSİM BELLİ OLDU

'MÜDAHALE EDERİZ'

Fırat'ın batısına YPG geçmedi, geçmeyecek. Ama DAEŞ mevcudiyeti de burada kalacak anlamına gelmiyor. Biz sınırımızda ne Rejimi, ne DAEŞ'i ne YPG'yi istemiyoruz.
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'a; belgelerle, PYD ve PKK'nın Türkiye'de terör faaliyetlerini nasıl kanalize ettiklerini anlattık. Biden, Türkiye'nin bu konudaki kaygılarını anladıklarını ifade etti.
Nasıl Kuzey Irak'ta, Kandil'de, Türkiye'ye dönük eylemler geldiğinde sınır ötesi operasyon yapmaktan çekinmemişsek, Suriye'de de Türkiye'ye dönük eylemler gerçekleşmesi durumunda, bunu yakından takip ediyoruz. Her türlü müdahalede de bulunuruz.
7 Haziran'dan sonra yanlış hesap yaptılar. Silahlanma çağrısı yaparken bu kararlılığı göstereceğimizi tahmin etmediler. Silopi bütün sokaklarıyla temizlendi. Cizre ve Sur da birkaç günde temizlenecek.

PKK CİZRE'YE GÖMÜLDÜ

İKİYÜZLÜLÜK OLUR

Bölge halkımızla bir araya geleceğiz, onların derdini dinleyeceğiz, tek bir gözü yaşlı vatandaşımızı bırakmayacağız, ama bir tek terör mensubu da bırakmayacağız. Bazen kararlılığımızdan anlamıyorlar ve zannediyorlar ki 'bir masa kurulsun tekrar konuşalım'. Hayır, önce bu ülkedeki her vatandaş yaşama hakkına sahip olacak şekilde kimsenin elinde silah kalmayacak. Bu olmadan barış havarisi kesilmek ikiyüzlülüktür.
("Yeni anayasa için Cumhurbaşkanı Erdoğan sahaya indi" ifadesi üzerine) Sahadan hiç çıktı mı ki? Hiçbir zaman sahadan çıkmadık ki hep halkla beraberiz.

ARKADAŞINA GÖNDER
'Cizre ve Sur birkaç günde temizlenecek'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN