Çiyager saldırıdan sonra ilk kez konuştu

Diyarbakır'da evinin önünde darp edilen, Çiyager olarak tanınan şarkıcı Karakuş'un tedavisi devam ediyor. Karakuş, "Kendi düşüncemi bir sanatçı olarak paylaştım. Demokrasi çerçevesi içinde ben de eleştirimi yaptım. Maalesef demokrasiyi kaldıramayan güçler burada çirkinliğini gösterdi" dedi.

Giriş Tarihi: 2.2.2016 16:38 Güncelleme Tarihi: 2.2.2016 16:56
Çiyager saldırıdan sonra ilk kez konuştu

Diyarbakır'da Kürtçe şarkılar seslendiren ve "Çiyager" olarak tanınan şarkıcı Mehmet Karakuş, bir grup tarafından darbedilmesiyle ilgili, "Kendi düşüncemi bir sanatçı olarak paylaştım. Demokrasi çerçevesi içinde ben de eleştirimi yaptım. Maalesef demokrasiyi kaldıramayan güçler burada çirkinliğini gösterdi" dedi.

Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesinde tedavisi süren Karakuş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, verdiği demecin ardından planlı bir şekilde darp edildiğini, evinden çıktıktan sonra sopalı bir grubun saldırısına uğradığını söyledi.

"Arabayla gelmişler. Evimin civarında beklemişler. Böyle bir şey beklemediğim için çevreye bakma gereği duymadım" diyen Karakuş, bir sanatçı olarak fikirlerini paylaştığı için saldırıya uğradığını belirtti.

ÇİYAGER: HDP BİZİ KANDIRDI ARTIK UYANIN

Karakuş, şöyle devam etti:

"Dönüp baktım tanıdığım insanlar. Tanıdığım insanlar bunu bana nasıl yaparlar? Sopalarla saldırıyorlar. Bir şeyler söylüyorlar, ama darbelerin etkisiyle ne söylemek istediklerini pek anlayamıyorum. Yere yığılınca beni aldılar, hastaneye sevk ettiler.

Cumhurbaşkanını, başbakanı, hükümeti ya da başkalarını siz eleştirmediniz mi? BDP, HDP, DBP veya sol örgütler olarak yaptınız. Kendi düşüncemi bir sanatçı olarak paylaştım. Demokrasi çerçevesi içinde ben de eleştirimi yaptım. Maalesef demokrasiyi kaldıramayan güçler burada çirkinliğini gösterdi."

Dolaylı olarak tehditler aldığını ifade eden Karakuş, "Ben zamanında onlarla beraberken çok iyiydim. Şimdi gerçekleri söylediğim için karalanıyorum. İnsanlar her şeyi çok iyi anlıyor. Eski partililer benim ne kadar haklı olduğumu söylüyorlar ve benim yanımda olduklarını ifade ediyorlar. HDP'nin siyasetini doğru görmüyordum. KESK'in yöneticisiyken bile kendi düşüncelerimi paylaşıyordum. Eski eşim, ailem işin içine girince tabi insanı daha çok ilgilendiriyor. Eksik ve yanlış gördüğüm şeyleri söylemek zorundayım" diye konuştu.

ARTIK UYANIN KANDIRILIYORUZ

HDP'de demokrasi, özgürlük ve insan hakları için savaştığını söyleyen kesimlerin başkalarının düşüncelerine saygı göstermediğini ve şiddet uyguladığını aktaran Karakuş, bunları sorumlu bir sanatçı olarak dile getirdiğini, artık tüm insanların uyanmasını istediğini anlattı.

"Artık uyanın kandırılıyoruz. Lütfen herkes bunun farkına varsın diyorum" ifadesini kullanan Karakuş, şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan olduğu dönemde Kürt sorunuyla ilgili çabaları vardı. Bu çabaları görmeyen, siyasetten anlamayanlar da vardı. Kendi istekleri ve hırslarını dikte edenler vardı. 'Benim istediklerim doğrultusunda gidilecek' diye yürüyen bir kesim vardı. Türkiye'deki askeri vesayeti siyasete baskı uyguladığı için çok eleştiriyorduk. Şimdi PKK aynısını HDP'ye yapıyor. Bu nasıl bir çelişki? Herkes silahların gömülmesi gerektiğini, siyasi diyaloğun başlaması bilincini taşıyor ve ben de o insanlardan birisiyim. Bütün savaşlar, çatışmalar, kargaşalar yine barışla bitmiyor mu? Barışın güzellikleri varken lütfen kimse savaşı tercih etmesin. Kürt halkı artık PKK'ya baskı uygulasın."

2 KİŞİ TUTUKLANMIŞTI

Karakuş, Kürt sanatçı Şivan Perwer'in kendisine destek veren açıklamalarından memnuniyet duyduğunu sözlerine ekledi.

Diyarbakır'da 29 Ocak'ta sabah erken saatlerde Yenişehir ilçesi Toplu Konutlar'daki evinin önünde bazı kişilerin saldırısına uğrayan Karakuş'un iki koluyla el bileği kırılmıştı. Karakuş'un, HDP'yi eleştiren açıklamalarının gazetelerde yayınlanmasının ardından darbedilmesine ilişkin gözaltına alınan 2 kişi tutuklanmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çiyager saldırıdan sonra ilk kez konuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN