Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sabancı’nın katili 20 yıl sonra yakalandı

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Üyesi Özdemir Sabancı suikastının zanlısı DHKP-C'li İsmail Akkol Aydın'da yakalandı. Akkol, 1996'daki cinayetin ardından Yunanistan'a kaçmıştı

Sabancı’nın katili 20 yıl sonra yakalandı
Siyasi suikast düzenlemek için yasadışı yollarla Yunanistan'dan Türkiye'ye giren Sabancı suikastı sanığı DHKP-C'li İsmail Akkol ile örgütün önemli isimlerinden Fadik Adıyaman, Aydın Söke'de yakalandı. Kırmızı bültenle aranan İsmail Akkol, Fadik Adıyaman ile birlikte, önceki gece Yunanistan'ın Sisam Adası'ndan yasadışı yollarla Kuşadası'na geçti. Buradan bir yolcu otobüsüne binen 2 terörist, Söke'ye geldi. Teröristlerin Türkiye'yi geleceği bilgisini alan ve takibe başlayan polis, Söke Otogarı'nda Eskişehir'e bilet almak isteyen Akkol ile Adıyaman'ı kıskıvrak yakaladı. Üzerlerinden Hatice Çalışkan ve Zeynel Abidin Gümüş adına düzenlenen sahte kimlik çıkan teröristlerin çantalarında ise Kalaşnikof, el bombası, canlı bomba düzeneği ve çok sayıda mühimmat ele geçirildi. Emniyette sorguları süren DHKP-C üyesi İsmail Akkol ile Fadik Adıyaman'ın kimlikleri, yapılan parmak izi incelemesiyle de doğrulandı.

İSMAİL AKKOL KİMDİR?

MİT UYARDI POLİS YAKALADI

MİT 3 gün önce, İsmail Akkol ile 2013'te AK Parti ve Adalet Bakanlığı'na yönelik roketatarlı saldırının faili Hasan Biber'in de aralarında bulunduğu 6 kişilik suikast timinin, Yunanistan'dan ayrılıp, sahte kimliklerle ve yasadışı yollardan Türkiye'ye sızdığını bildirmiş, 81 il emniyet müdürlüğü uyarılmıştı.

EYLEM HAZIRLIĞINDAYDI

Akkol ve Biber'in, Türkiye'de sansasyonel bir eylem planladıklarını bildiren MİT, birinci hedeflerinin siyasi liderler ve üst düzey yöneticiler olduğunu, özellikle de geçmişten bu yana hedeflerinde olan eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'e suikast düzenleyebileceklerini vurgulamıştı.

KANLI ÖRGÜT DHKP-C

YUNANİSTAN İADE ETMEMİŞTİ
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Üyesi Özdemir Sabancı, 9 Ocak 1996'da Sabancı Merkezi'nde uğradığı silahlı saldırı sonucu, Toyotasa Genel Müdürü Haluk Görgün ve sekreter Nilgün Hasefe'yle birlikte yaşamını yitirmişti. Sabancı Center binasında çalışan Fehriye Erdal, diğer iki terörist İsmail Akkol ve Mustafa Duyar'ı binaya almış, teröristler binanın 25. katında suikastı gerçekleştirmişti. Suikastı gerçekleştirenlerden Akkol, 11 Şubat 2014'te Atina'da yakalanmış, ancak Türkiye'nin iade talebine rağmen 2015'te serbest bırakılmıştı.

ZAMANAŞIMINA 1 YIL VARDI
İsmail Akkol'un zamanaşımına 1 yıl 2 ay kala yakalandığı ortaya çıktı. Türkiye, 19 yıl 11 ay sonra Akkol'u geçtiğimiz ay Yunanistan'dan istemişti. Yunanistan'ın başka bir suçtan şartlı tahliyeyle 6 ay önce serbest bıraktığı Akkol hakkında kırmızı bülten çıkaran Türk Adli makamları, 28 Mart 2017'de zaman aşımının dolacağını kaydetmişti. Akkol'un, Aydın'dan İstanbul'a getirilerek ifadesinin alınmasının ardından cezaevine gönderilmesi bekleniyor.

DUYAR ÖLDÜRÜLDÜ, ERDAL BELÇİKA'DA
Mustafa Duyar, pişmanlık düzenlemesinden faydalanmak için 22 Aralık 1996'da Suriye'de Türkiye'nin Şam Büyükelçiliği'ne teslim oldu. 15 Şubat 1999'da Afyon Cezaevi'nde "Karagümrük Çetesi" olarak bilinen grubun lideri Nuri Ergin'in talimatıyla öldürüldü. Sabancı Holding'in yönetim binasında çaycı olarak işe başlayan ve Akyol ile Duyar'ı gizlice holdinge sokan Fehriye Erdal olayın ardından önce Yunanistan daha sonra da Belçika'ya kaçtı. Erdal halen Belçika'da yaşıyor.

Sabancı'nın katili 20 yıl sonra yakalandı


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sabancı’nın katili 20 yıl sonra yakalandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN