'Rusya şeytanın avukatı'

Giriş Tarihi: 8.2.2016
'Rusya şeytanın avukatı'

Ortadoğu uzmanı Fransız Gilles Kepel: Rusya, bölgeden atılmaktan korkuyor. Esad'ı iktidarda tutmak isteyen Rusya ve İran, DAEŞ'in hemen yok edilmesini istemiyor

Dünyanın en önde gelen İslam-Ortadoğu uzmanlarından Fransız araştırmacı Gilles Kepel'e göre, Avrupa ve ABD, İran ile iyi geçinmek adına, Rusya ve Esad rejiminin katliamına ses çıkarmıyor. SABAH'a konuşan DAEŞ ve El Kaide uzmanı olan Kepel, çok önemli açıklamalar yaptı:
Rusya ve İran gibi bazı ülkeler, Esad'ın gücünü artırmaya çalışıyor. Diğerleri ise çok daha dikkatli bir politika izliyor. Bugün ABD ve Almanya, Esad'dan kurtulmaktan vazgeçtiler. En azından kısa bir süre için! ABD, İran'ın dünya sahnesine geri dönmesi için inisiyatif aldı. Fransa ise Esad'a karşı sürekli mücadele içindeydi. Ama son dönemde Fransız-İran ekonomik ilişkilerinin de çok güçlü olduğunu görüyoruz. İranlılar, "Airbus" alımına ilişkin çok büyük bir ihaleyi Fransızlara verecekler. İran ekonomik, dolayısıyla da siyasi pazarlıklar yürüttüğümüz bir ülke haline geldi.

KISA SÜRELİ ZAFER

İşte bu nedenle Suriye'de bugün Esad rejimini destekleyenler kısa süreliğine bir zafer kazandılar. Kısa süreli çünkü her şey DAEŞ ile ilgili neler yaşanacağına bağlı. Sözde 'halifelik' olan DAEŞ yok edilirse, o zaman Esad kendi sorumlulukları ile baş başa kalacak. İsyancılar tekrar devreye sokulacak. Bu yüzden Esad'ı sonuna kadar iktidarda tutmak isteyen Rusya ve İran gibi ülkeler DAEŞ'in hemen yok edilmesini istemiyor. DAEŞ'i biraz gücünü azaltarak sahnede tutmak, Esad'ı da iktidarda tutmaya yarayacak. Buna 'çıkarlar' da diyebiliriz. Çünkü devletleri insan hakları değil, kendi çıkarlar ilgilendirir.

RUSYA VE ESAD DAEŞ'İ BOMBALAMIYOR

Rusya, bölgeden tamamen atılmaktan korkuyor. Hâlâ Mısır'dan kovuldukları günü hatırlıyorlar. Esadlı Suriye, bölgedeki etkisini sürdürebildikleri tek nokta.
Esad, DAEŞ'in elinde bulunan petrol bölgelerini hiçbir zaman bombalamadı. Tam tersine o petrolü çok ucuza satın aldı. Rusya bugün DAEŞ'i hemen hemen hiç bombalamıyor. Tam tersine DAEŞ dışındaki Esad'ın muhaliflerini bombalıyor. Hedefi ise muhalefeti zayıflatıp geriye sadece DAEŞ ve Esad'ın kaldığını göstermek. Herkes DAEŞ'e karşı olduğu için de böylece Esad'ın da hemen gitmesine engel olabilecek. Rusya burada şeytanın avukatı rolünde. Eğer istediği gerçekleşirse, o zaman DAEŞ 'şeytan', Esad ise 'bildiğimiz, tanıdığımız şeytan' muamelesi görecek.

'BU KADAR TEHLİKELİ BİR DÖNEM HİÇ OLMAMIŞTI'
"Ben 35 yıldır Ortadoğu üzerine çalışıyorum. Şu ana kadar bu kadar tehlikeli bir döneme şahit olmamıştım. Gidemeyeceğim bu kadar çok bölge hiç olmamıştı. Eğer bu kaotik durumun farkına varılmaz ve genel bir uzlaşma aranmazsa, bu durum ne yazık ki devam edecek. AB, siyasi zayıflığı ve bölgede büyük bir güç olmasına rağmen kapasite yoksunluğunu devam ettirerek önlem almazsa, istikrar unsuru değil sadece hedef olacak. Bundan Türkiye ve komşuları da etkilenecek."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Rusya şeytanın avukatı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN