Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çalıntı soruyla sınav kazananlara kötü haber

FETÖ’nün son iki yılda 19 sınavda soruları çaldığı ve kendi adamlarına verdiği ortaya çıktı. Sınavlara giren FETÖ elemanı 4 bin 521 şüpheli hakkında soruşturma başlatıldı

Giriş Tarihi: 15.2.2016 16:44 Güncelleme Tarihi: 15.2.2016 17:34
Çalıntı soruyla sınav kazananlara kötü haber
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2014 yılından bu yana toplam 19 sınavla ilgili soru çalma ve manipülasyon yaptıkları tespit edilen 4 bin 521 FETÖ mensubu hakkında işlem yapıldı. Böylece FETÖ'nün eğitim alanındaki örgütlenmesine büyük bir darbe vuruldu.

ÖRGÜT ELEMANLARI DEŞİFRE OLDU


17-25 Aralık darbe girişimiyle deşifre olan Paralel Devlet Yapılanması/ FETÖ'nün eğitim alanındaki örgütlenmesi çökertildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmalar kapsamında, 2010 yılı KPSS ve KPSS Genel Yetenek Genel Kültür Sınavı'nda soru hırsızlığıyla ilgili 3 bin 184 kişi, 2012 yılı Adli Yargı Hâkim ve Savcılık Sınavı sorularını sızdıran 67, 2009 yılı Polis Koleji Sınav sorularını çalan ve bu kapsamda sınava giren 907, 2012 Polis Akademisi Sınavı'nda örgüt adına soruları çalan 363 kişi hakkında yasal işlem yapıldı. Savcılık yürüttüğü titiz çalışmalarla HTS kayıtları başta olmak üzere birçok detayı mercek altına alarak örgüt elemanlarını deşifre etti.

CEVAPLARI EZBERLETMİŞLER


17 Aralık 2013 darbe teşebbüsü sonrası KPSS sorularına dair işlemlerin yapıldığı bilgisayarlarda geriye döndürülemez şekilde silme işlemi yapıldığı belirlenmişti. Bunun üzerine başlatılan soruşturmalarda 19 ayrı sınavda usulsüzlük yapıldığı saptandı. Son olarak komiser yardımcılığı sınavı ile ilgili yapılan 13 ayrı ihbar üzerine 2005 ile 2013 yıllarındaki sınavlar mercek altına alındı. Yine 2011 yılı Adalet Bakanlığı Yazı İşleri Müdürlüğü Sınavı, 2012 Astsubaylık Sınavı, 2010 yılı Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu Yardımcılığı Sınavı'nda soruların FETÖ'nün eğitim imamları tarafından sınav öncesinde elde edildiği ve sınava sokulan örgüt mensuplarına tek tek ezberletildiği saptandı.

ÇOCUK ESİRGEME KURUMU DA VAR

Soruşturma kapsamında ulaşılan bilgilere göre, 2010 yılı Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu Müfettiş Yardımcılığı Sınavı soruları da FETÖ tarafından çalındı. Çocuk Esirgeme Kurumu'nu ele geçirmek isteyen FETÖ'nün bu faaliyetlerine yönelik geniş çaplı soruşturma başlatıldı.

AMAÇLARI YARIM KALDI

FETÖ devleti ele geçirmek için sınavlara büyük önem veriyordu. Bu nedenle her alandaki tüm sınavların sorularını ele geçiriyordu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çalıntı soruyla sınav kazananlara kötü haber
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN