Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD Dışişleri'nden Kilis'e Nobel desteği

Giriş Tarihi: 23.2.2016
ABD Dışişleri'nden Kilis'e Nobel desteği

ABD Dışişleri Bakanlığı Nüfus ve Göçmenlik Bürosu'nun Twitter hesabında, deneyimli Ortadoğu muhabiri Hall'un, Kilis halkının Nobel Barış Ödülü'ne layık olduğunu yazdığı makalesi paylaşıldı

Nüfusundan daha fazla Suriyeli sığınmacıyı ağırlayan Kilis'e dünyadan destek

Nüfusundan daha fazla Suriyeli sığınmacıyı misafir eden Kilis halkının Nobel Barış Ödülü almasını isteyenlerin sesi her geçen gün daha gür çıkıyor. Türkiye-Halep arasındaki insani lojistik koridorunu kapatmaya çalışan PYD terör örgütü Azez'e saldırılarını sürdürürken 16 km uzağındaki Kilis'te dünyaya insanlık dersi verilmesine ABD'de de kayıtsız kalamadı. ABD Dışişleri Bakanlığı Nüfus ve Göçmenlik Bürosu, resmi Twitter hesabında Global Post internet haber sitesinin Ortadoğu muhabiri Richard Hall'un bir makalesini paylaştı. Kilis'in Nobel Barış Ödülü adaylığına hazır olduğu tespiti yapılan makalenin linki başkanlığını ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Anne C. Richard'ın yaptığı göçmenlik bürosunun resmi internet sitesinde de yayımlandı. İşte daha önce AFP haber ajansı, İngiliz Independent gazetesi gibi prestijli kurumlarda çalışan Hall'un 'Suriyeli Mülteciler İçin Çok Şey Yapan Bir Türk Şehri Nobel Barış Adaylığına Hazır" başlıklı makalesinden alıntılar;
Kilis savaş kâbusundan kaçan mültecilerin ilk kez derin nefes alabildiği yer. Mülteciler kentin kahvehanelerinde üzerlerine bomba düşme korkusu olmadan çay içebiliyor. Konuştuğum Maher bir isimli Suriyeli "Bu kentin insanları bize çok iyi davranıyor. İki yıldır buradayım ve onların desteğini hep hissetim" diyor. 90 bin nüfuslu Kilis, 120 bin mülteciyi misafir ediyor. Konteynır kentlerde okuldan sağlık hizmetlerine kadar her şey var.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün'ün Kilis halkına Nobel Barış Ödülü verilmesi için girişimde bulunmaya motive eden haklı nedenler var.
Bir kahvehane sahibi "Onlarla bizim aramızda fark yok" diyor. Burada hiç kimse Suriyeliler'den şikâyetçi değil. Büşra isimli bir öğretmen "Savaştan kaçan insanlar burada nasıl problem yaratmaya çalışabilir ki" diyor.
Kilisli Mustafa daha fazla insanın sınır ötesinde Kilis'e girmek için beklediğini söylediğimizde "Bırakın gelsinler. Gerekirse onları başımızın üstünde taşırız. Onlar bizim kardeşlerimiz" dedi.

"Oslo'ya gelseler tavrınız ne olur"

AK Parti'nin İnsan Hakları'ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün Nobel Komitesi'ne adaylık başvuru mektubu gönderdiğini açıklamıştı. Üstün, mektubunda komite üyelerinden Paris, Londra ve Oslo gibi şehirlere savaştan kaçan yüzbinlerce göçmen gelse o şehirlerin sakinlerinin neler yapacağını düşünmelerini isteyerek "Tahammül ve anlayış kriterleri sizce hangi noktaya gelirdi. Dünya kamuoyu, Kilis'te yaşanan barış ve misafirperverlik olgusuna şahit olmalıdır" ifadelerini kullanmıştı.

2015 Nobeli Tunus'a gitmişti


1901'den bu yana verilen Nobel Ödülleri'nin adayları ve kazananları, üyeleri Norveç Parlamentosu'ndan seçilen Nobel Komitesi tarafından belirleniyor. Nobel Barış Ödülü 2015'te Tunus'u iç savaşın eşiğinden döndüren Tunus Ulusal Diyalog Dörtlüsü'ne verilmişti.

'Yunan iğne ucu kadar yapsa...'

SABAH'taki 'Pazartesi Yüzleşmesi' köşesinde İsa Tatlıcan'ın konuştuğu Kilis Valisi Süleyman Tapsız ve Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara kentte dünyaya insanlık dersi verildiğini söylemişti. Başkan Kara "Yunanlar iğne ucu kadar bir işi dünyaya anlatıyor. Midilli ve Mikonos adalarında mültecilere yapılan bir küçük jest Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilirken uluslararası kamuoyu Kilis'i görmezden geliyor. Türkiye'deki malum medyalar da Kilis'i ısrarla görmek istemiyor. Kilis'in Nobel Barış Ödülü'nü alması lazım. Türkiye'nin BM ve AB nezdinde örnek ülke olması gerekir" demişti.

Kilis destanı

Sabah gazetesi yazarı Yavuz Donat 11-12-13 ve 15 Şubat'ta Kilis izlenimlerini 'Vitrin' köşesinden aktarmıştı. Donat "Her an yeni bir 'göç dalgası' olabilir. Kilis buna hazır mı?.. Evet... Kilis'teki insanlık destanı bir yazıya sığmaz" demişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD Dışişleri'nden Kilis'e Nobel desteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN