Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüzünü kapatıp polise a 8,5 yıl hapis

'da katıldığı izinsiz gösteride yüzünü kaparak polise taş attığı gerekçesiyle yargılanan sanık 8,5 yıl hapisle cezalandırıldı.

Giriş Tarihi: 24.2.2016 10:49 Güncelleme Tarihi: 24.2.2016 10:51
Yüzünü kapatıp polise taş atana 8,5 yıl hapis

2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasında, sanık S.G. ile avukatı ve yakınları hazır bulundu.Cumhuriyet savcısı, mahkemeye sunduğu esas hakkındaki mütalaasında, sanığın atılı suçu işlediğinin tespit edildiği ve cezalandırılması gerektiği vurguladı.

Sanık avukatı da müvekkiline yöneltilen suçlamaların ağır olduğunu savunarak, bu suçlardan cezalandırılmasının hukuka aykırı olacağını ileri sürdü.

Dosya üzerindeki incelemesini tamamlayan mahkeme heyeti, sanık S.G'yi, "Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne taşla ve yüzünü kapatarak katılma", "Kimliğini gizlemek amacıyla yüzünü kapatarak ve yanındaki silahtan sayılan taşı kullanarak terör ünün propagandasını yapmak", " terör örgütüne olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" suçlarından 8 yıl 6 ay 15 gün hapis cezasına çarptırdı.

Sanık hakkında, "Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne katılarak ihtara ve zor kullanmaya rağmen dağılmamak" ve "Görevi yaptırmamak için direnme" suçlarından da "hükmün açıklanmasının geri bırakılması" kararı verildi.

Van Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanığın 2015 yılında İpekyolu Belediyesince düzenlenen konser sonrasında Karşıyaka Mahallesi'ndeki MOBESE direğinin altında ateş yakan ve polisin "Dağılın" uyarılarına rağmen güvenlik güçlerine taşla saldıran grup içinde yer aldığı belirtilmişti.

Sanık S.G. de ifadesinde, atılı suçu kabul etmeyerek, evine gittiği sırada önünü kesen grubun kendisine "Yüzünü kapat, taş at" dediğini ileri sürmüştü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüzünü kapatıp polise taş atana 8,5 yıl hapis
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN