Saygı duymuyorum

Giriş Tarihi: 29.2.2016
Saygı duymuyorum

Erdoğan: Ben Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararı kabul etmek durumunda değilim, bunu çok açık, net söyleyeyim ve verdiği karara da uymuyorum, saygı da duymuyorum

Can Dündar ve Erdem Gül'ün tahliyesine sert tepki

, 5 gün sürecek Afrika seyahati öncesi, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) "hak ihlali" kararının ardından Can Dündar ve Erdem Gül'ün tahliye edilmesi konusunda "Verdiği karara da uymuyorum, saygı da duymuyorum" dedi. "Bu olayın ifade özgürlüğüyle yakından uzaktan alakası yoktur" ifadesini kullanan Erdoğan, şu mesajları verdi: "Bu bir casusluk davasıdır. (...) Medyanın sınırsız özgürlüğü olamaz. Dünyanın hiçbir yerinde medyaya sınırsız özgürlük yoktur."

BUNA SEYİRCİ KALAMAYIZ
"Basın mensubu, kalkacak Cumhurbaşkanına, başbakanına saldıracak, iftira oyunları içerisine gericek. Biz buna seyirci kalacağız. Böyle bir şey sözkonusu olamaz. Anayasa Mahkemesi böyle bir karar vermiş olabilir. Karara sadece sessiz kalırım, ama onu kabul etmek durumunda değilim. Verdiği karara uymuyorum, saygı da duymuyorum."

BERAAT KARARI DEĞİL
"Bakın bu bir beraat kararı değildir; tahliye kararıdır. Aslında onlarla ilgili kararı veren mahkeme, kararında direnebilirdi. Eğer direnmiş olsaydı bireysel başvuru ve Anayasa Mahkemesi'nin verdiği karar boşa çıkacaktı. (...) Bizim 13-14 yıllık iktidarlarımız medyanın fikir ve düşünce özgürlüğü noktasında en ideal noktaya ulaştığı noktadır. Basın mensuplarının sürekli cezaevine doldurulduğu dönem değildir. Yüzlerce basın mesbununun cezaevlerine tıkıldığı dönemler bizden önceki dönemlerdir. Tayyip Erdoğan olarak, ifade ve düşünce özgürlüğünün sonuna kadar yanındayım. Ama ifade veya düşünce özgürlüğü adına bu ülkeye saldırı hakkının kimseye tanınmasından yana değilim. Bu bir casusluktur. İstihbarat örgütleri herhangi bir savcının rahatlıkla müdahale edeceği örgüt değildir. İstihbarat örgütlerinin sınırsız yetkileri vardır. Bu yetki olmaz o devlet ayakta olamaz."

"Anayasa Mahkemesi'nin verdiği karara saygı duymuyorum"

DÜŞMAN YAKALAMIŞ GİBİ
"Bayır-Bucak Türkmenleri'ne MİT yardım götürüyor, sen kalkacaksın müdahale edeceksin. Oradaki şoförünü, subayını yere yatıracaksın. Sanki düşman ordusunun mensuplarını ya da teröristleri yakalamış gibi yere yatıracaksın, silahları dayayacaksın. Bu ülkede yargı makamında olanlar o sürecin resmedilmesine yardım yataklık edenleri tahliye ediyor. Kusura bakmayın ben bu kadar rahat onların yanında olamıyorum. Bu konuda inandığım doğrular neyse arkasında olduğumu ifade etmek istiyorum. Yola çıkıyorum, bundan sonra biraz daha ortalık çalkalanabilir."

APAR TOPAR GELEN TAHLİYE
Adana'da durdurulan MİT TIR'ları ile ilgili haber nedeniyle devlet sırrını ifşa etmek ve casuslukla suçlanan Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül, 26 Kasım 2015'te tutuklanmıştı. Ardından haklarında müebbet hapis istemiyle dava açılmıştı. Dündar ve Gül'ün bireysel başvurularını geçen hafta görüşen Anayasa Mahkemesi (AYM), 3 üyenin ret oyuna karşı, Başkan Zühtü Arslan ile 11 üyenin oylarıyla iki isim hakkında 'hak ihlali' kararı vermişti. Davanın görüleceği İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi de AYM kararı doğrultusunda sanıkların tahliyesine karar vermişti. Dündar ve Gül, 26 Kasım günü saat 03.15'de Silivri Cezaevi'nden tahliye edilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Saygı duymuyorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN