Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Plastikli Snickers'a suç duyurusu"

ABD'li Mars şirketinin, Hollanda fabrikasında ürettiği çikolatalarında 'kırmızı plastik' bulunabileceği gerekçesiyle ürünlerini tedbiren toplatma kararı aldığı 55 ülke arasında Türkiye'nin de bulunduğunun ortaya çıkması üzerine avukat Mehmet Ali Taşkın, İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Giriş Tarihi: 2.3.2016 09:42 Güncelleme Tarihi: 4.3.2016 16:34
'Plastikli Snickers'a suç duyurusu
Avukat Taşkın dilekçesinde, Amerikalı Mars Incorporated şirketinin, Türkiye iştiraki olan Mart Gıda Ürünleri Ticaret Limited Şirketi'nin yöneticilerinin, kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye sokacak biçimde gıda satmak suçundan cezalandırılmasını istendi.

Avukat Taşkın, sloganı "Açken sen, sen aç değilsin" olan snickers ürünün Türkiye'de satılmaya başladığı 2001 yılından beri müvekkilinin günde en bir kez tükettiğini belirterek, "müvekkilim, günde en az bir tane yediği üründe plastik maddenin varlığı ilanı ile yıkılmış, sağlığı ile ilgili endişe ve paniğe kapılmış ve mağdur olmuştur" denildi.

1 YILDAN 5 YILA KADAR HAPİS

Türk Ceza Kanunu'nun, "bozulmuş ve değiştirilmiş gıdaların" satışı suçunu düzenleyen 186'ncı maddesine göre, kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye sokacak biçimde gıda maddeleri satanlar hakkında 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası öngürülüyor.

Mars ve Snickers çikolatalarını üreten ABD'li şirketin, bazı ürünlerinde plastik parçasına rastlandığını duyurmasının ardından çoğunluğu Avrupa'da olan 55 ülkeyi kapsayan bir açıklama yayınlanarak, bazı ürünlerin toplatılacağı bildirilmişti. Hollanda'da 5 Aralık 2015-18 Ocak 2016 tarihleri arasında üretilen 'Snickers' ürünlerinde 'kırmızı plastik' bir maddenin çıkması üzerine bu tarih aralığında üretilen toplatılmasına karar verilmişti.

Mars Gıda Türkiye tarafından yapılan açıklamada ise "Snickers 5'li paket", "Snickers 80gr" ve "Snickers Minis" ürünlerinin dağıtılan tüm bölgelerden toplanacağı belirtilmişti. Açıklamada, "Müşterilerimizden birisi Almanya'da satın alınan bir Snickers ürününde plastik bir parça buldu. Bunun münferit bir olay olduğunu düşünüyoruz, ama Türkiye'de etkilenmesi muhtemel olan kısıtlı sayıda ürünü tedbiren toplatma kararı aldık" denildi. Toplatılan ürünlerin tavsiye edilen son tüketim tarihlerinin ise 4, 11 ve 8 Aralık 2016.

DÜNYA DEVİ

29 ayrı çikolata markası bulunan ABD'li Mars, halen dünyanın en büyük gıda şirketi. 2015 yılında 33 milyar dolar ciro yapan şirketin, Türkiye iştirakinin de yıllık 150 milyon cirosu olduğu belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Plastikli Snickers'a suç duyurusu"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN