Zaman'a kayyum...

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, "FETÖ'nün yayın organı" diye nitelediği Zaman gazetesine kayyum atanması için İstanbul Sulh Ceza Hâkimliği'ne başvurdu. Hâkimlik de kayyum atanmasına karar verdi

Zaman'a kayyum...
Paralel Yapı'nın yayın organları Zaman, Meydan ve Today's Zaman gazeteleri, Cihan Haber Ajansı ve Aksiyon dergisi de dahil, ulusal ve uluslarası yayın gruplarının bulunduğu Feza Gazetecilik A.Ş.'ye kayyum atandı. Kararı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebini değerlendiren İstanbul 6. Sulh Ceza Hâkimliği verdi. Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturmasını yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu, Feza Gazetecilik A.Ş.'ye kayyum atanması için İstanbul Sulh Ceza Hâkimliği'ne talepte bulundu. Başsavcılığın talebinde, yayınların FETÖ/PDY yayın organı olarak faaliyet gösterdiği belirtildi.

FETÖ MEDYASININ PİŞKİNLER KOROSU

KAPIYI ZİNCİRLEDİLER
Başsavcılık, gazetenin yayınının, ABD'nin Pensilvanya eyaletinde yaşayan Paralel örgütün firari lideri Fetullah Gülen tarafından belirlendiğini de kaydetti. İstanbul 6. Sulh Ceza Hâkimliği de talebi yerinde gördü. Kayyum atanmasının ardından bir grup, Zaman'ın Yenibosna'daki binası önünde toplanıp, karara tepki gösterdi. Grup, mahkeme kararına rağmen binanın ana giriş kapısını zincirle kilitleyerek kayyumun görev yapmasını engellemeye kalkıştı. Paralel medyanın "amiral gemisi" olarak tanımlanan Zaman'ın manşetlerini ve köşe yazılarını Gülen, günlük olarak denetliyordu. Haberlere müdahale ediyor, istemediği haberleri gazeteden çıkartıyor, hangi haberin gazetede nasıl kullanılacağına Gülen karar veriyordu.
FETÖ'CÜLER ÇILDIRDI

ASIL YÖNETİCİ GÜLEN
Eski Zaman Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Gülerce de "Kirli Hesaplaşmalar Çarşısı" kitabında Gülen'in Zaman gazetesinin asıl yöneticisi olduğunu yazmıştı. Gülerce kitabında şöyle demişti: "Benim genel müdürlüğüm ve genel yayın yönetmenliğim döneminde Zaman gazetesinin bütün sayfaları her gün Fetullah Gülen'e fakslanırdı. Gülen bunları eline alıp teker teker kontrol ediyor. Değiştirilmesi gereken yerleri değiştiriyor. Kendisine göre büyütülmesi küçültülmesi gereken haberlere müdahale ediyor. Ayrıca köşe yazılarını dikkatlice okuyor. Çıkarılması gereken yer varsa çıkartıyor." Bu arada CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da Zaman'a kayyum atanmasına tepki gösterip, "Bu kayyum kararı, son yıllarda Türkiye'de sıkça görülen medya özgürlüğünün ortadan kaldırılmasına dönük uygulamaların yeni bir örneği" dedi.

TALİMATLAR GÜLEN'DEN
Gazeteci yazar Turgay Güler, Zaman'ın manşetlerini ve köşe yazılarını bizzat Fetullah Gülen'in günlük olarak denetlediğini dile getirmişti. Güler, daha önce yazdığı Akşam'daki köşesinde, Gülen'in onayından geçmeyen bir manşetin yayımlanmadığını dile getirmişti.Yine eski Zaman Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı'nın, Mart 2014'te Gülen'le Pensilvanya'da yaptığı röportajda verdiği bu görüntü de hafızalara kazınmıştı. Dumanlı, soru sormaktan ziyade hesap verir gibi duruyordu.

Polis, kararın açıklanmasının ardından Zaman'ın Yenibosna'daki binası önünde toplanan grupları dağılmaları yönünde uyardı. Buna rağmen dağılmayan gruba müdahale eden ekipler, binanın ana giriş kapısına kilitlenen zincirleri kesti. Kayyumlar, polis eşliğinde binaya girdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zaman'a kayyum...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN