Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'nın kirli oyunu

Giriş Tarihi: 7.3.2016 15:46 Güncelleme Tarihi: 7.3.2016 15:47

Cizre, Silopi başta olmak üzere bölgede yürütülen operasyonlar sonrasında köşeye sıkışan, halktan beklediği desteği bulamayan , kirli oyunu devreye soktu. Teröristler; Mardin, Siirt, Batman gibi şehirlerin demografik yapısını değiştirmek için Arap kökenli vatandaşlara baskı uyguladı. Güvenlik güçleri ise bu ı çökertti.

, bugüne kadar HDP yerine devletin yanında yer almayı tercih eden, ezici çoğunlukla AK Parti'ye oy kullanan Arap kökenli vatandaşların yaşadığı Mardin, Batman, Siirt, Nusaybin, Midyat gibi yerleşim birimlerini hedef olarak seçti. En yoğun baskının ise Batman ve Nusaybin'de uygulandığı bildirildi. Buralarda terör faaliyetlerini istediği gibi yürütemeyen, halk desteği bulamayan terör örgütü, Arap kökenli vatandaşlara başka yerlere, özellikle de batıya göç etmeleri için baskı yapmaya başladı.

Teröristlerin, Arap kökenli vatandaşları tehdit ettiği, onların bulunduğu yerlere zarar verdikleri öğrenildi. Nusaybin'de yaşayan 30 bin vatandaşın Midyat başta olmak üzere başka yerlere göç etmelerinde bu baskıların da etkili olduğu belirtildi.

Terör örgütü PKK'nın hedefi, göç yolu ile illerin demografik yapısını değiştirmek. Hem daha kolay eylem yapabilme olanağı bulmak hem de homojen bölge yaratarak batılı ülkelere mesaj vermek. PYD'de aynı oyunu Suriye'de sahneye koymuş Arapları göçe zorlamıştı.

Bu oyunu fark eden güvenlik güçlerinin gerekli önlemleri alarak, vatandaşlar üstündeki baskıyı hızla ortadan kaldırmaya başladıkları bildirildi.Hükümet ve devletin ilgili birimleri, PKK'nın "baharda saldırılar artacak" tehditlerinin "boş" olduğunu düşünüyor. Yapılan değerlendirmelere göre, "Terör örgütü PKK'nın Türkiye'deki teröristlerinin önemli bölümü Cizre, Silopi ve Sur'da zaten çatışmalara girdi. Kırsalda fazla PKK'lı terör odağı kalmadı. Sınır ötesindekilerin büyük çoğunluğu ise Kobani'de bulunuyor ve buraya bırakarak Türkiye'ye dönmeleri mümkün görünmüyor. Çünkü, Kobani'den çekilmeleri halinde burayı DAİŞ'in tekrar ele geçirmesi olasılığı yüksek.

Asker, özellikle Irak sınırından sızmalara karşı yoğun güvenlik önlemleri aldı. Bu önlemler sayesinde sınırdan geçişlerin çok zor olacağı ve minimuma ineceği bildirildi.

NUSAYBİN HAZIRLIĞI

Bu arada, bölgedeki operasyonlarda köşeye sıkışan terör örgütü PKK'nın, Nusaybin'i de Sur ve Silopi'ye çevirmeye çalışması üzerine güvenlik güçleri tarafından yeni bir operasyon hazırlığı yapıldığı öğrenildi. İlçenin tam sınırda yer alan üç mahallesini kapsaması düşünülen operasyonlar sırasında buradan Suriye'ye gidiş gelişleri de engellenmiş olacak. İlçede bine yakın hendek kazıldığı 350 civarında silahlı terörist olduğu belirtiliyor.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terör örgütü PKK'nın kirli oyunu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN