Dinlemeyle sorular alınmış olabilir

Eski ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan KPSS davasında ‘sanık’ sıfatıyla ifade verdi. “Sınav olunca kopya da oluyor” dedi ve FETÖ’yü işaret etti: “Sorular okunurken dinleme yapılmış olabilir”

Giriş Tarihi: 2.4.2016
Dinlemeyle sorular alınmış olabilir
Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen 2010 KPSS usulsüzlüğüne ilişkin soruşturma kapsamında 230 kişi hakkında "FETÖ kurucusu, yöneticisi olmak, resmi belgede sahtecilik ve kamu zararına dolandırıcılık" suçlarından dava açılmıştı. Eski ÖSYM Başkanları Ünal Yarımağan ile Ali 'in de "sanık" olduğu davanın ilk duruşması geçen hafta görülmüştü. Cezaevinde bulunan 54 sanık mahkeme karşısında hesap vermiş, tutuklulardan 23'ü tahliye edilmişti. Mahkeme heyetinin tutuklu sanıklardan sonra tutuksuz sanıkların ifadelerinin alınacağı yönündeki kararın ardından tutuksuz yargılanan Ünal Yarımağan dün Ankara Adliyesi'ne geldi.

'PES' DEDİRTEN SAVUNMA
2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya katılan Yarımağan kendisini savundu. Yöneltilen suçlamaları kabul etmediğini belirten Yarımağan, sınav sorularının çalınmasına ilişkin, "Sınav olunca kopya oluyor" ifadesiyle pes dedirtti. Bütün önlemleri aldıklarını, özel matbaa kurulduğunu kaydeden Yarımağan, "Soruların nasıl çıktığını bilmiyorum. Basında çıkan haberler üzerine inceleme yaptık ve sınavı iptal ettik. YÖK Başkanı istifamı istedi ben de istifa ettim. İstifa edince yeteri kadar araştırma yapamadık" diye konuştu.

HATIRLAYAMADI...
Soruların sızmasıyla ilgili bilgi sahibi olmadığını anlatan Yarımağan, Mahkeme Başkanı Yeşil'in soruşturmanın firari sanıklarından Mehmet Hanefi Sözen ile odasındaki telefondan görüşüp görüşmediği sorusuna ise, "Konuştuğumu hatırlamıyorum. Benim dışımda da odaya çok kişi giriyordu" diye yanıtladı.

DİNLEME İDDİASI
Sızdırılan sorulara ilişkin şekilli sorularda kopya olmadığını savunan Yarımağan, "Düz metinli sorularda kopya vardı. Son bir kez soruları biri okur, diğerleri dinler. Benim tahminim uzaktan dinleme ile sorular alınmış olabilir. Daha önce de 120'de 120, 60'ta 60 yapan vardı. Zafiyetimiz olduğunu düşünmüyorum" dedi. Yarımağan, bu ifadesiyle FETÖ'nün yasadışı dinlemelerinin uzandığı boyuta da dikkat çekmiş oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dinlemeyle sorular alınmış olabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN