Jirki aşireti ileri geleni ; 'Aşiret liderinin intikamını alacağız'

'de Jirki aşiretine mensup bir grup, 'ın Beytüşşebap İlçesi'nde, aşiret liderleri Tahir 'ın PKK'lı teröristlerin silahlı saldırısında yaralanmasına tepki gösterdi. Grup adına açıklama yapan Jirki Aşireti'nin Hakkari'deki ileri geleni Mehmet Adıyaman, "Bizler aşiret olarak bunun intikamını alacağız" dedi.

Giriş Tarihi: 12.4.2016 17:16 Güncelleme Tarihi: 12.4.2016 17:46
Jirki aşireti ileri geleni Adıyaman; 'Aşiret liderinin intikamını alacağız'

'ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Ayvalık Köyü'nde yaşayan aşiret lideri Tahir dün ilçeye 5 kilometre mesafede bulunan İkinci Köprü Mevkii'nde özel aracıyla seyir halindeyken, bir grup PKK'lı teröristin silahlı saldırısında yaralandı. Tahir Adıyaman tedavi altına alınırken, 'ye yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan Çanaklı Köyü'nde yaşayan Adıyaman'ın akrabaları bugün, köyde basın açıklaması yaparak olaya tepki gösterdi.

PKK'DAN JİRKİ AŞİRE'TİNİN LİDERİNE SALDIRI

İŞTE JİRKİ AŞİRETİ'NİN AÇIKLAMASI

Çanaklı Köyü'nde yapılan basın açıklamasına yaklaşık 100 aşiret mensubu katıldı. Açıklamayı, Hakkari Bölgesindeki Jirki Aşiretinin ileri gelenlerinden olan Mehmet Adıyaman yaptı. PKK'ya büyük tepki gösten Adıyaman şöyle konuştu:

"TAHİR ADIYAMAN KÖTÜ VE YANLIŞ BİR İNSAN DEĞİLDİ"


"Jirki aşireti lideri Tahir Adıyaman, oğlu ve iki yakını ile bir ihtiyacı için Beytüşşebaba giderken PKK'lılar tarafından yolları kesilmiş. O da yolun kapalı olduğunu görünce geri dönmek istemiş. Dönüş sınasında PKK'lılar ateş etmiş. Tahir Adıyaman'ın ayağına bir mermi isabet etmiş. Allah acil şifalar versin. Tahir Adıyaman kötü ve yanlış bir insan değildi. Evindeydi, bölgede bir taziye ya da bir barış olduğu zaman gelip aracı oluyordu.

"BUNDAN SONRA BİZİM AŞİRET İLE PKK'LILAR ARASINDA İP KOPMUŞTUR"

Böyle bir şeyi haketmemişti. Aşiret liderimizin ayağına sıkılan kurşun Jirki aşiretinin kalbine sıkılmıştır. Biz Jirki aşireti olarak çok öfkeliyiz ve hepimiz yaralıyız. Bundan sonra bizim aşiret ile PKK'lılar arasında ip kopmuştur. Bizden insanlık adına bir şey beklemesinler. Biz aşiret olarak karar vermişiz. Yani bizler aşiret liderimiz için kendimizi suya bile atarız. Allah bizi yaşatırsa bizler aşiret lideri Tahir Adıyaman'ın intikamını, onların siyasi parti temsilcilerinden ve milletvekillerinden alacağız. Bizim aşiret liderimize bunu yapanlar edepsizlik yapmıştır. Bizler jirki aşireti olarak bundan sonra da devletimizle canla-başla bilikte olacağız."


"PKK KÜRTLERİ MUHACİR DURUMUNA DÜŞÜRDÜ"
PKK'nın bütün Kürtleri imha ettiğini de ileri süren Adıyaman, "Yüksekova'daki insanları muhacir duruma düşürdüler. Bırakmadılar tek yorganlarını bile alsınlar. Binlerce Kürdü perişan edip, yalınayak muhacir duruma düşürdüler. Silopi, Cizre, Diyarbakır'da onlar Kürtleri imha ettiler. Kürtlerin düşmanıdırlar. Bugünden sonra onlar bizim aşiretin içine gelmesinler.

"KÜRTLERE EN BÜYÜK İHANETİ YAPTILAR"

Nereye giderlerse gitsinler. Bizim bulunduğumuz bölgelere gelmesinler. Bunlar böyle yaptıktan sonra Kürtlerin bulunduğu il ve ilçelere de Kürtlere en büyük ihaneti yaptılar. Bundan sonra onlarla hiç bir alakamız yok. Bize yakın bir Kürt varsa o da sayın Barzani'dir. Şunu çok iyi bilsinler Kürtler artık onların etrafında değil ve onları sevmiyorlar. Bizden uzak kalsınlar. Aşiretimiz 50 bin nüfusludur" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Jirki aşireti ileri geleni Adıyaman; 'Aşiret liderinin intikamını alacağız'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN