Kanal bitecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ’nin ‘çılgın projesi’ Kanal ile ilgili son noktayı koydu. “Olur mu canım, diyenler çıktı. Kanal İstanbul olacak. Kim ne derse desinm Kanal İstanbul’u yapacağız”

Giriş Tarihi: 12.4.2016
Kanal İstanbul bitecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, SABAH'ın Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlediği Kentsel Dönüşüm ve Akıllı Şehirler Kurultayı'nda konuştu. TOKİ'nin 2002 sonuna kadar sadece 43 bin konut yapmışken, şu anda 710 bin konuta ulaştığını belirten Erdoğan şunları söyledi:

"O zaman hedefimizi 500 bin demiştim. Herkes buna istihza ile yaklaşmıştı. 'Hadi canım sen de, nasıl yapacaksın' demişlerdi. 500 bini hamdolsun aştık. Şimdi 2023'e kadar ikinci bir 500 bin hedefi var. Şimdi bu hedefi de aştık ve toplamda inşallah diyoruz ki bir milyon değil, bir milyon 200 binlik bir rakama doğru gidelim. Çünkü Kanal var. Yapıldığı anda Kanal İstanbul'un her iki tarafında gerçekten İstanbul'un şanına yakışır konutlarla Kanal İstanbul'un farklılık arz etmesi gerekiyor. Buna da hep 'Olur mu canım' diyenler çıktı. Kanal İstanbul olacak. Kanal İstanbul'u yapacağız. Kim ne derse desin yapacağız.

GÜNÜN HATIRASINI ERDOĞAN'A SERHAT ALBAYRAK VERDİ
YATAY MİMARİ VURGUSU: Artık dikey yapılaşmadan yatay yapılaşmaya geçmemizin zamanı gelmiştir. Mesela Kanal İstanbul'un çevresinde ben arkadaşlarıma da söyledim, 'Kesinlikle dikey mimariye Kanal İstanbul'un çevresinde müsaade edilmemelidir' diyorum. Şu anda Çevre ve Şehircilik Bakanım da burada, bunu ben Ulaştırma Bakanım ile de ayrıca konuştum ki o Kanal İstanbul'a ayrı bir hava, ayrı bir güzellik katacaktır diye düşünüyorum. Ankara'da, İstanbul'da, hatta diğer şehirlerimizde bu istikamette atılması gerekli adımları görüyorum. Şehir merkezlerinden onlarca kilometre uzakta oldukça da geniş, boş alanların ortasında 30 katlı, 40 katlı binalar yükseliyor. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Akıllı şehir herhalde yüksek bina demek değildir.

İŞTE FOTOĞRAFLAR!
YAYA VE BİSİKLET YOLU YOK: Şehir merkezlerimiz binaların ve araçların öylesine istilasına uğramış bulunuyor ki adeta insana yer kalmamış vaziyette. Aslolan insan. İnsana imkân hazırlayacağız. Yaya yollarıyla, bisiklet yollarıyla... Mesela İstanbulumuzun bisiklet yolları adeta yok, sıfır.

MİLLETİN ADAMI MANŞETİ...

Gazetemizin düzenlediği kurultayda, Turkuvaz Medya Yönetim Kurulu Başkan Vekili Serhat Albayrak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, Cumhurbaşkanı seçildiği günün ertesinde çıkan SABAH gazetesinin "Milletin adamı yüzde 52 ile Çankaya'da, Başkanımızı Seçtik" manşetinin bulunduğu birinci sayfayı hediye etti.MARMARAY'A DA 'BİTMEZ' DEDİLER

Daha önce Marmaray projesi için de 'yapılamaz' dendiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul'da hayata geçen çılgın projelere vurgu yaptı: Aynı şekilde Marmaray. 'Yok canım yapılamaz.' Olacak dedik, bitirdik ve işte bakın yaklaşık üç yıl oldu. Şu anda Marmaray'dan geçen insanların sayısı 130 milyona ulaştı. Vaka bu. Şimdi bu yılsonuna kadar inşallah Avrasya Tüneli bitiyor ve açılacak. Raylı sistemle İstanbullu ve dünyalı buradan geçti. Şimdi de araçlarıyla geçecekler. Ahırkapı'dan, Haydarpaşa Lisesi'nin arkasındaki bölümden çıkacaklar. Şimdi burada inşallah yakalıyoruz. Bütün bunlar niye? İstanbul'un ulaşımı daha rahat olsun. Yavuz Sultan Köprüsü inşallah onu da 26 Ağustos'ta yetiştirmeye çalışıyoruz. 26 Ağustos'ta Yavuz Sultan Selim Köprüsü açıldığı anda, ağır vasıtalar artık birinci ve ikinci köprüden geçemeyecek, onların hepsi oralara pas edilecek, oradan geçecekler ve böylece İstanbul ulaşımında bir rahatlama meydana gelmiş olacak.

TARİHE SAHİP ÇIKMALIYIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan inşaat sektörü temsilcilerine 'tarihi yapı' vurgusu yaptı: Bizzat ilgilenme imkânı bulduğum tüm projelerin Selçuklu ve Osmanlı mimarisine uygun tasarlanması için ısrarcı olmuşumdur. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi bunun en güzel örneklerinden biridir. Orada üç temel esas vardır. Selçuklu vardır, Osmanlı vardır ve akıllı mimari vardır.

BAŞKANLARA OTOPARK TALİMATI

Artık refah ülkesi bir var. Bir daireye eskiden bir araç hesap edilirdi artık bir araç değil, iki, üç araç hesabı yapılıyor. Belediye başkanlarına sesleniyorum; evin altına sığdıramıyorsan o zaman o mahallenin kat otoparklarının olması lazım. Kendi arazilerinden feragat edeceksin kat otoparkı yapacaksın. Mahalleli aracını oraya götürecek.

6 MİLYON KONUT YIKILACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'de yıkılıp yeniden yapılması gereken 6 milyondan fazla konut olduğunu, şu ana kadar 48 ilde, 179 alanın riskli bölge ilan edilerek, kentsel dönüşüm kapsamına alındığını açıkladı. Kentsel dönüşüm uygulamaları için kira yardımları dahil bugüne kadar kullanılan kaynağın 2 milyar lirayı bulduğunu açıkladı.

ŞEHİRCİLİK İÇİN BÜYÜK BULUŞMA

SABAH gazetesinin düzenlediği Kentsel dönüşüm ve Akıllı Şehircilik Kurultayı'na Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, Turkuvaz Medya Yönetim Kurulu Başkan Vekili Serhat Albayrak, SABAH Başyazarı Mehmet Barlas ile gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren çok sayıda işadamı katıldı.

Erdoğan: "Ana muhalefet ipe un seriyor!"

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanal İstanbul bitecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN