Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kredi-Gezi bağına soruşturma açıldı

Gezi kalkışmasından hemen önce bankadan faizsiz ve geri ödeme planı olmadan 4 milyon TL kredi çektiği anlaşılan Dündar’ın, kredisiyle Gezi ve MİT TIR’ları arasındaki bağı araştırılacak

Giriş Tarihi: 12.4.2016
Kredi-Gezi bağına soruşturma açıldı
"Casusluk", "Hükümeti devirmeye teşebbüs" ve "FETÖ'ye yardım" suçlamasıyla yargılanan Can Dündar'ın karanlık ilişkileri çözülüyor. Yeni bir soruşturma açan Cumhuriyet Başsavcılığı, kıyak kredi, Gezi Parkı olayları ve MİT TIR'ları arasındaki bağlantıyı araştırıyor.

CAN DÜNDAR'A KIYAK KREDİ

KIYAK KREDİYE SORUŞTURMA

"Casusluk", "Hükümeti devirmeye teşebbüs" ve "FETÖ'ye yardım" suçlamasıyla yargılanan Can Dündar'ın Gezi olaylarından iki hafta önce çektiği 4 milyon liralık kredi mercek altında. Resmi kayıtlara göre Üsküdar Çengelköy'de 6 milyon liralık bir taşınmazın alımı için kullanıldığı görünen kredi ile ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma açtı. Savcılık, sıfır faizle ve geri ödeme planı olmadan alınan "kıyak kredi"nin Gezi provokasyonu için verilip verilmediğini inceliyor.

CAN DÜNDAR PKK İÇİN TOPRAK İSTEDİ

Savcılık, kıyak kredinin, Gezi olaylarından sadece 1 ay önce Dündar tarafından kurulan ve provokatif yayınlarıyla öne çıkan "Artı 1" isimli televizyon kanalının finansmanında kullanılıp kullanılmadığını da araştırıyor. Dündar'ın para trafiği ise Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından inceleniyor.

O dönemde Artı 1'le 'nin Halk TV'si Gezi olaylarını provoke eden yayınlar yapmıştı.

ETKİ AJANI

Dündar'ın 'daki 1,5 milyon liralık villasının MİT TIR'larını durduran Tuğgeneral Hamza Celepoğlu'nun avukatı tarafından 5 milyon liraya alınmasıyla ilgili soruşturmada, başsavcılık üç hafta önce mahkemeye bir yazı göndererek, FETÖ ile işbirliği halinde çalışan Dündar'ın örgüt tarafından kendisine verilen "etki ajanlığı" görevini yerine getirdiğini ifade etmişti. Bu ifade ise ilk kez Necip Hablemitoğlu tarafından Fetullah Gülen için kullanılmıştı. Gülen'in ABD'nin "etki ajanlığını" yaptığını yazan Hablemitoğlu, 18 Aralık 2002'de suikasta kurban gitmişti. Yıllardır faili meçhul olarak kalan suikastta Gülen cemaatinin parmağı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından araştırılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kredi-Gezi bağına soruşturma açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN