Türkiye'nin en iyi haber sitesi

5 soruda Böhmermann krizi

Giriş Tarihi: 14.4.2016
5 soruda Böhmermann krizi
1 'SCHMAEHKRİTİK' NEDİR?
Alman komedyen Jan Böhmermann, programında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan hakkında okuduğu şiiri 'Schmaehkritik' olarak nitelendirdi. "Schmaehen" Almanca'da 'hakaret etmek, küfür etmek, küçük düşürmek' anlamına geliyor.

2 YÖNELTİLEN SUÇLAMALAR NELER?
Böhmerman hakkında Alman Ceza Yasası'ndaki iki ayrı maddeden ötürü soruşturma yürütülüyor. Bunlardan ilki 103'üncü maddede düzenlenen 'yabancı devlet adamlarına hakaret etmek' suçu. İksi ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bireysel suç duyurusu üzerine başlayan soruşturma. Erdoğan, suç duyurusunu Alman Ceza Yasası'nın "kişiye hakaret etmek" suçlamasını düzenleyen 185'inci madde gereğince yaptı.

TÜRKİYE NOTA VERDİ BÖHMERMANN'IN YARGI SÜRECİ BAŞLADI
3 ALMAN HÜKÜMETİNİN TAVRI NASIL?
Jan Böhmermann krizinin patlak vermesinin ardından Başbakan Merkel mevkidaşı Davutoğlu ile bir görüşmesi yaptı. Hükümet sözcüsü Steffen Seibert, Merkel'in bu görüşmede Davutoğlu'na Böhmer-mann'ın okuduğu metnin 'bilinçli olarak kırıcı bir şekilde' kaleme alındığını söylediğini belirtti. Seibert, ikinci açıklamayı ise salı günü yaptı ve Merkel'in Alman Anayasası'nın 5'inci maddesinde düzenlenen ifade özgürlüğünü 'en önemli değer' olaral gördüğünü belirtti. Seibert, Türk hükümetinin talebinin 'titizlikle' değerlendirildiğini söyleyerek biraz sabır istedi.

4 ZDF, SKANDAL YAYINA NE DEDİ?
Böhmerman krizinin patlak vermesiyle birlikte gözler 'Neo Magazin Royale' adlı programın yayımlandığı Alman ikinci kanalı ZDF'e çevrildi. ZDF, programın yayımlanmasının ardından 'yayın ilkeleri ile bağdaşmadığı' gerekçesiyle programı internet arşivinden çıkarttı. Ancak Böhmermann ile çalışmaya devam edeceklerini duyurdu.

5 BÖHMERMANN HANGİ CEZAYLA KARŞILAŞABİLİR?
Jan Böhmermann 'yabancı devlet adamlarına hakaret' suçunu düzenleyen 103'üncü maddeden suçlu bulunması halinde 3 yıl hapis cezası ile karşı karşıya kalabilir. 'Şahıslara hakaret' suçunu düzenleyen 185'inci madde ise azami 1 yıl hapis öngörüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
5 soruda Böhmermann krizi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN