Erdoğan: Avrupa'da ikinci, dünyada dördüncüyüz

Giriş Tarihi: 20.4.2016 21:13 Güncelleme Tarihi: 20.4.2016 21:17
Erdoğan: Avrupa'da ikinci, dünyada dördüncüyüz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 5. Türk Patent Ödülleri töreninde konuşmasını yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında " 40 bini aşan tasarım başvurusu ile avrupa'da ikinci·, dünyada ise dördüncü sırada yer alıyor" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 5. Türk Patent Ödülleri töreninde açıklamalar yaptı. Erdoğan açıklamasında patent başvuru sayısının 13 katı tescil sayısının ise 23 katına çıktığını belirterek, marka başvurularında 2011'den beri Avrupa'ya en fazla başvuru yapılan ülkenin olduğunu söyledi.

AVRUPA'DA İKİNCİ, DÜNYADA İSE DÖRDÜNCÜ SIRADA YER ALIYOR"

Patent başvuru sayısı 13 katı, tescil sayısı ise 23 katına çıktı. 2015'te 40 bini aşan tasarım başvurusu ile Avrupa'da ikinci, dünyada ise dördüncü sırada yer aldı. Marka başvurularında ise 2011'den beri Avrupa en fazla başvuru yapılan ülke oldu. Sadece sanayi mülkiyet verilerine bakarak kabına sığmayan bir 'yi görebilirsiniz. Açıkcası özellikle son 3 yıldır yaşadığımız sorunların bu durumdan bağımsız olmadığını düşünüyroum. Ülkemizin üzerinde bazı oyunlar oynanıyorsa arkasında bu başarılı sıçrama var.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN PATENT ÖDÜLLERİ TÖRENİNDE GÜNDEMİ DEĞERLENDİRDİ

"TÜRKİYE ARTIK ESKİ TÜRKİYE DEĞİL"

Her kim Gezi olaylarının, 17-25 Aralık darbe girişimlerinin, terör olaylarının bu büyük başarılarla alakası olmadığını söylerse onun idrakinden şüphe ederim. Türkiye artık eski Türkiye değil.

Ayağına her çelme takıldığında yere kapaklanan, istikrarı pamuk ipliğine bağlı Türkiye artık yok. 2023 hedeflerimize mutlaka ama mutlaka ulaşacağız.Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Türkiye'nin bugün geldiği yer itibariyle küçük başarılarla yetinmemiz söz konusu olamaz. Bizim hedeflerimiz çok büyük. Türkiye'yi dünyanın en büyük 10 ekonomisi haline getirmeden bize rahat yok.

İhracatı 500 milyon dolara ulaştırmadan bize rahat yok. Kendi yazılımlarının sahibi olmayan bir Türkiye yeni Türkiye olamaz. Sınai mülkiyet meselesinde de hepimize çok büyük görevler düşüyor.

Bu alanda çalışan herkese sesleniyorum. İlk çeyrek itibariyle olumlu olan sınai mülkiyet konusunda sıçramayı hep beraber gerçekleştirelim.

'CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KADAR BU İŞİ YAPABİLECEK CESUR BİR ADAM GÖRMEDİM'
YIL SONUNDA ULUSLARARASI OLACAK

Yapısal reformlar hayata geçiriliyor, geçirilmeye de devam edecek. 2000'li yılların başında patent başvurularını inceleyemediği için yabancı kurumlara göndermek zorunda kalıyordu. Bugün aynı kurumumuz uluslararası kabul edilme seviyesine geldi. Artık bu ayıpları ortadan kaldırma mecburiyetindeyiz.

Bu yılın sonunda Türk Patent Enstitüsü uluslararası olacak. Kurumsal düzeydeki bu ilerleme sınai mülkiyet hakları konusunda çalışmaları beraberinde getirdi.

Bu doğrultudaki çalışmaları özellikle destekleyeceğimi ifade etmek istiyorum. Kritik önem arzeden konulardan biri de hukuki altyapıdır.

Sınai mülkiyet kanunu tasarısını Meclis'e sevkedilmesinden de büyük memnuniyet duydum. Kısa sürede yasalaşacağına inanıyorum.

ÖDÜL TÖRENİNDE MUSTAFA KOÇ UNUTULMADI

PATENT BORSASI HAYATA GEÇİRİLİYOR

Önemli düzenlemeleri de beraberinde getirecek. Borsa İstanbul'la düzenlenen Patent Borsası'nın da en kısa sürede hayata geçmesinden yanayım.

Ülkemizin 7 bölgesinden 7 coğrafi işaret tanıtımı yapılıyor. Bunların hepsi önemli ve sevindirici gelişmelerdir. 189 tescilli coğrafi işaretimizi artırırken, dünya çapında bilinmesini sağlayan çalışmaları da sürdürmeliyiz.

Geçmişte bizim sahip çıkmadığımız değerlerin nasıl sahiplenildiğini hatırlıyoruz. Şehirlerimiz kendi değerlerine, ülkemiz de bunların tamamına sahip çıkarak Türkiye markasını her alanda tanıtmamız gerekiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan: Avrupa'da ikinci, dünyada dördüncüyüz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN