Erdoğan: Keşke çocuklarının her birini ayrı ayrı kucaklayabilsem

Giriş Tarihi: 20.4.2016 17:01 Güncelleme Tarihi: 20.4.2016 18:02
Erdoğan: Keşke dünya çocuklarının her birini ayrı ayrı kucaklayabilsem

Cumhurbaşkanı Erdoğan çocuklarını Külliye'de ağırlıyor. Erdoğan konuşmasında, "Kendi torunlarımı, 5 tane torunum var, onları kucakladığımda ne hissediyorsam, her çocuk için aynısını hissediyorum." dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Her birinize şahsım, milletim ve Türk çocukları adına teşekkür ediyorum. da çocuklara armağan edilmiş tek bayram coşkusunu sizlerle birlikte 23 Nisan coşkunu yaşamaktan gurur duyuyoruz. Biraz önce şiiriyle bizleri duygusal bir noktaya getiren Azerbaycanlı evlatlarımızın, gösterileriyle bize güzel anlar yaşatan Kosova, Moğolistanlı evlatlarımızın gözlerinden öpüyorum. Burada bulunan tüm evlatlarımızı muhabbetle kucaklıyorum, iyi ki varsınız.

ÇOCUKLAR KÜLLİYE'DE

SİZ ÇOCUKLAR RİYASIZ SEVGİNİN ADISINIZ

Çocukların olmadığı bir dünyanın ne kadar kuru, cansız, anlamsız olacağını hayal bile edemiyorum. Siz çocuklar hesapsız, riyasız, yalansız sevginin adısınız. En saf, en temiz, en duru sevgiyi sizlerin o güzel yüzlerinden, gözlerinden, minik ellerinden başka nerede bulabiliriz ki? Onun için her çocuk benim gözümde adeta çöldeki bir vaha gibi sevinç ve huzur kaynağıdır. Keşke dünya çocuklarının her birini ayrı ayrı kucaklayabilsem. O güzel ellerinden, masum gözlerinden öpebilsem. Bakınız bir şairimiz ne diyor: Hepiniz elele bir halka yapsanız rüyadan ve şarkıdan bir halka ve almasanız kimseyi ortanıza benden başka...

TORUNLARIMI KUCAKLADIĞIMDA NE HİSSEDİYORSAM...

Ben de işte bu şekilde çocukların rüyadan ve şarkıdan yaptıkları bir halkanın ortasında onlarla beraber olmak, sohbet etmek, oyun oynamak, şarkı söylemek istiyorum. Kendi torunlarımı, 5 tane torunum var, onları kucakladığımda ne hissediyorsam inanın bana her çocuk için aynısını hissediyorum. Rabbime, biz insanlara bu nimeti verdiği için binlerce kez hamdü senalar ediyorum. 23 Nisan bizim tarihimizde çok önemli bir gündür. 23 Nisan 1920 tarihinde Ankara'da toplanan Büyük Millet Meclisi, İstiklal Savaşımızı yürütmüş ve zaferle sonuçlandırmıştır. Millet olarak bizim için böylesine büyük önemli olan bir tarihi bayram olarak çocuklarımıza ve tüm dünya çocuklarına armağan ettik. Tıpkı bir çocuğun hikayesi gibi, doğumuna ve serpilip gelişmesine sahiplik ettiğimiz Cumhuriyetimiz bu yıl 93 yaşında. İnsanlar için uzun ama devletler için en azından bizim devlet tarihimiz için oldukça kısa bir süre. Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümü olan 2023'de hem kendi çocuklarımızı hem de tüm çocuklarımızı güvenli, güzel, müreffeh bir dünyaya kavuşturmayı hedefliyoruz. Bugün bölgemiz başkta olmak üzere dünyanın pek çok yerinde büyüklerin yol açtığı sorunların bedelini en çok çocuklar ödüyor.

KALBİNİZDEKİ MASUMİYETİ KAYBETMEYİN

Dünyanın bir tarafındaki aç gözlü insanlar yüzünden, diğer diğer tarafındanki çocuğu kıtlık ve yokluk içinde yaşıyor. Adaletsizlik hiç şüphesiz tüm insanlar için kötüdür. Ama en çok da çocukların adaletsizliğe maruz kalması çok daha kötüdür. Halbuki dünya herkese yetecek kadar büyüktür. Çocukların o minicik yüreklerine sığdırdıklarını biz büyükler koskoca dünyaya sığıdıramıyoruz. Büyük şairimiz Necip Fazıl ne diyor: Ne vakit karanlık kaplasa yeri başlar büyük çocukların kederi. Bakınır korkuyla gözleri, ya artık bir daha olmazsa gündüz... Sizler hiç korkmayın sevgili çocuklar. Az önce ekranda izledik değil mi? Bomba yükü uçakları çocuklar korkutuyor mu, korkutuyordu. Biz sizden korkmuyoruz, o inançlarını hiçbir zaman kaybetmiyorlardı bombalar yağdığı halde. Dünyayı ne kadar karanlık kaplarsa kaplasın mutlaka arkasından güneş doğacak, gün aydınlanacaktır. Çünkü her kışın bir baharı, her gecenin bir sabahı mutlaka vardır. Sizler ileride ülkelerinizin yönetiminde hayatın her alanında sorumluluk sahibi büyükler haline geldiğinizde dünyayı daha güzel yapmak için çalışacaksınız. Yeter ki kalbinizdeki, zihninizdeki masumiyeti kaybetmeyin.

SİZLERE NE KADAR TEŞEKKÜR ETSEM AZDIR

Renklerin farklı olması bugün nasıl sizin için önemsizse büyüdüğünüzde de aynı şekilde davranmaya devam edin. Bugün lisanlarınız farklı da olsa, nasıl gönülden gönüle kurduğunuz köprüyle anlaşabiliyorsanız, büyüdüğünüzde de ortak sevgi dilinizi koruyun. Farklı inançlardan, meşreplerden olmak kaynaşmanıza nasıl engel değilse büyüdüğünüzde de bu ortak zemine sahip çıkın. O zaman bugün dünyamızı kasıp kavuran sorunların kendiliğinden çözüm yoluna girdiğini göreceksiniz. Ben sizlere güveniyorum, kalbinizdeki güzellik, temizlik, sıcaklığın tüm insanlığı saracak kadar büyük, herkese yetecek kadar bereketli olduğuna inanıyorum. Şunu unutmayın: bu duygular bizim her zaman rahatlıkla paylaşacağımız duygulardır. Ülkemize geldiniz, Cumhurbaşkanlığı Külliyemize geldiniz, sizlere ne kadar teşekkür etsem azdır. Unutmayın, sözlerimi az önce de ekranda izledik biz cennetin çocuklarıyız, külleriyiz her mevsimin, hepimiz kardeşiz, daha iyi bir hakkı hepimizin. Tüm silahları sevgimizin geleceğine inanıyorum. Daha iyi bir dünyada buluşmak dileğiyle sağlıcakla kalın, annelerinize, babalarınıza, tüm arkadaşlarımıza en kalbi selamlarımı sevgilerimi iletin. Kalın sağlıcakla.

Dünya çocukları Külliye'de çınar ağacı dikti

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan: Keşke dünya çocuklarının her birini ayrı ayrı kucaklayabilsem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN