Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fetullah Gülen'e 'Cumhurbaşkanı'na hakaret ve tehdit' suçundan dava

Giriş Tarihi: 22.4.2016 12:02
Fetullah Gülen'e 'Cumhurbaşkanı'na hakaret ve tehdit' suçundan dava

Fethullah Gülen hakkında Samanyolu Televizyonu'nda yayınlanan bir programda yaptığı konuşmasında, Cumhurbaşkanı 'a "hakaret ve tehditte" bulunduğu iddiasıyla 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosunca hazırlanan iddianamede, Cumhurbaşkanı mağdur olarak yer aldı.

İddianamede, şikayetçi olarak yer alan Mehmet Gözde'nin, Başbakanlık Merkezi'ne yaptığı ihbarda, Fethullah Gülen'in 8 Haziran 2015 inde Samanyolu Televizyonu'nda yayınlanan "Tarih şuuru ve sulh ruhu" adlı programda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik tehdit unsurları içeren söylemlerde bulunduğu gerekçesiyle şikayetçi olduğu anlatıldı.

Soruşturma kapsamında, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'ndan talep edilen televizyon programının görüntü kayıtlarının bilirkişi tarafından çözümünün yapıldığı belirtildi.

Soruşturma dosyasına yansıyan bütün bilgi ve belgeler kapsamında şüpheli Gülen'in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik sarf ettiği sözlerle üzerine atılı "Cumhurbaşkanına hakaret" ve "tehdit" suçunu işlediğinin anlaşıldığı belirtilerek, Gülen'in 1 yıl 6 aydan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

İddianame, gönderildiği asliye ceza mahkemesince kabul edildi. Gülen'in yargılanmasına ilerleyen günlerde başlanacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fetullah Gülen'e 'Cumhurbaşkanı'na hakaret ve tehdit' suçundan dava
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN