Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'den 'ye vize muafiyeti açıklaması

Avrupa Birliği Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, tüm kriterlerin yerine getirilmesi durumunda Komisyonu'nun Türk vatandaşları için vize muafiyeti yönünde tavsiye kararı alacağını söyledi.

Giriş Tarihi: 27.4.2016 17:26 Güncelleme Tarihi: 27.4.2016 17:28
AB'den Türkiye'ye vize muafiyeti açıklaması

Mogherini, düzenlediği basın toplantısında bir soru üzerine Türk vatandaşları için vize serbestisine ilişkin açıklamalarda bulundu. Türk yetkililerinin endişe etmesi için bir sebep olmadığını ifade eden Mogherini, "Tüm kriterler yerine getirildiği takdirde Komisyonu vizesiz seyahat yönünde tavsiye kararı alacaktır. Geçmişte kriterleri yerine getiren diğer ülkelerde olduğu gibi." dedi.

'nin bu kriterleri tamamlamak için geçmiş haftalardaki gibi çalışmalarına devam etmesinin önemine değinen Mogherini, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'in " için kriterlerde hafifletme yapılmayacaktır." şeklindeki ifadesini hatırlattı. Mogherini, kriterlerinin karşılanmaması durumunda ise AB Komisyonu'nun vizelerin kaldırılması yönünde tavsiye kararı almayacağını ifade etti.

10 SORUDA AB NEDEN TÜRKİYE'NİN PEŞİNDE?

SON RAPOR 4 MAYIS'TA AÇIKLANACAK

AB Komisyonu, vize muafiyetiyle ilgili üçüncü ve son raporunu 4 Mayıs'ta açıklayacak. Raporda Türkiye'nin kriterleri yerine getirdiği sonucuna varılırsa AB Komisyonu vizelerin kaldırılması için tavsiye kararı alacak. Ancak Türk vatandaşlarının Schengen üyesi ülkelere vizesiz seyahati,Avrupa Parlamentosu (AP) ve AB Konseyi'nin onayının ardından mümkün. Vizelerin kaldırılmasıyla, Türk vatandaşları 90 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaf olacak.

18 Mart'taki Türkiye-AB Zirvesi'nde, tüm şartların yerine getirilmesi durumunda vizelerin haziran sonunda kaldırılması karara bağlanmıştı.

Zirvede alınan kararlar çerçevesinde ayrıca, 20 Mart'tan sonra Türkiye üzerinden Yunan adalarına giden sığınmacıların 4 Nisan'dan itibaren iade edilmesine başlanmıştı. Anlaşmanın yürürlüğe girmesinin ardından Türkiye üzerinden Yunan adalarına geçişler önemli oranda azalmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB'den Türkiye'ye vize muafiyeti açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN